Nagłówek
W tym roku szkolnym nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Ćwiczyć każdy może” zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Aby otrzymać tytuł Szkoły w Ruchu, trzeba podjąć działania w trzech obszarach. Razem z oddziałem przedszkolnym podjęliśmy się tego wyzwania – mamy nadzieję, że podołamy ;-)
Oto niektóre z tych działań:
Obszar I Wychowanie fizyczne – zajęcia edukacyjne, organizowane w ramach podstawy programowej szkoła/przedszkole:
KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Kolorowe zabawy na łące.
klasa: "0"Cele:
- rozwijanie sprawności ruchowej,
- integrowanie grupy,
- rozwijanie pamięci,
Środki dydaktyczne:
- chusta animacyjna,
- miękka piłka,
- boisko lub łąka,
- tekst piosenki: Karuzela
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw na podwórku.
2. Rozłożenie chusty animacyjnej, ustawienie dzieci.
3. Wyjaśnienie zasad zabawy "Potwór" :
Jedno dziecko znajduje się pod chustą animacyjną, pozostałe dzieci stoją w okręgu trzymając na brzegach chustę. Zamykają oczy. Dziecko znajdujące się pod chustą odgrywa rolę potwora i dotyka nogi dziecka stojącego w okręgu, zabiera go pod chustę a pozostałe przedszkolaki muszą odgadnąć kogo porwał potwór. Porwane dziecko zamienia się w potwora i zabawa się powtarza.4. Kolejna zabawa – "Karuzela":
Dzieci trzymają w ręku brzeg chusty, śpiewają piosenkę Karuzela i wykonują następujące czynności:
Chłopcy, dziewczęta dalej spieszmy się (wymachy nóg w przód), karuzela czeka, woła nas z daleka, starsi już poszli (podnoszą ręce do góry) a młodsi jeszcze nie (przysiadają). Hej hopsasa (podskoki), jak ona szybko mknie, hej dalej, dalej do zabawy spieszmy się (dzieci biegają po obwodzie koła trzymając w rękach naciągniętą chustę animacyjną) .5. Dzieci trzymają chustę, stoją na obwodzie koła na komendę hop podtrzymują chustę do góry, w tym momencie nauczyciel wymienia imiona dzieci znajdujących się naprzeciwko siebie a oni przebiegają pod chustą i zamieniają się miejscami.
KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe. Tor przeszkód.
Klasa: II i III
Przyrządy, Przybory:-piłki do siatkówki, pachołki, szarfy, drabinki, zjeżdżalnia, równoważnia, piłki rehabilitacyjne (skaczące), wózki
Cele:
• Umiejętności:
-doskonalenie podania piłki jednorącz i chwytów oburącz,
-kształtowanie sprawności ruchowej,
• Motoryczność:
-kształtowanie skoczności, szybkości, koordynacji ruchowej, siły RR i NN
-kształtowanie szybkości reakcji orientacji przestrzennej,
• Wiadomości:
-zasady, przepisy gier i zabaw sportowych,
• Wychowawczy:
-zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw, przestrzeganie reguł zabaw,
TOK LEKCJI
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
CZAS
UWAGI1.Zorganizowanie grupy, sprawdzenie gotowości do zajęć.
CZĘŚĆ I WSTĘPNA
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć.
15 min
Dwuszereg
2. Motywacja do zajęć.
Przedstawienie celów lekcji i uzasadnienie potrzeby ich realizacji.
3. Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka.
1. Zabawa ożywiająca – „Wyścig numerków”. Dzieci są ustawione w dwóch, trzech rzędach. Każdy z nich ma wyznaczony swój numer. Na sygnał prowadzącego wywołany numer obiega swój rząd z prawej strony i wraca na swoje miejsce.
2. Zabawa bieżna „ogonki”
3. Ćwiczenia gimnastyczne: ramion, nóg, tułowia, mięśni brzucha (uczniowie sami proponują określone ćwiczenia)
rozsypka
inwencja twórcza uczniów
4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności.
CZĘŚĆ II GŁÓWNA
1. Zabawa rzutna: „piłka w rzędzie” - wygrywa zespół, którego piłka jako pierwsza wróci na miejsce nie spadając na ziemię
2. Zabawa skoczna: „który rząd dalej skoczy”
3. zabawa bieżna: bieg do pachołka, ominięcie go z prawej strony, bieg do szarfy, przełożenie jej od dołu do góry, powrót na miejsce
4. Sprawnościowy tor przeszkód: rozłożenie przyrządów – wejście po drabince, przejście po równoważni, wyjście po drabince, zjazd na zjeżdżalni, skoki na piłce rehabilitacyjnej (skaczącej), przejazd w pozycji na brzuchu, NN uniesione w górę na wózkach popod drabinki.
5. Zmiana ustawienia kolejności przyrządów
25 min
Siła mm RR
siła mm NN
szybkość
ogólna sprawność ruchowa
5. Uspokojenie organizmu.
6.Czynności organizacyjno - porządkowe.
CZĘŚĆ III KOŃCOWA
1.Ćwiczenia uspakajająco – relaksujące.
2. Zbiórka, podsumowanie zajęć.
3. Pożegnanie.
5 min
dwuszereg
Obszar II Wychowanie fizyczne – alternatywne formy realizacji zajęć wychowania fizycznego:
W ramach dwóch dodatkowych obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego, w okresie zimowym, kiedy nie ma możliwości aby zajęcia odbywały się na podwórku (boisku szkolnym), zorganizowane zostały zajęcia sprawnościowo – zdrowotne z gimnastyki podstawowej.
KONSPEKT LEKCJI Z GIMNASTYKI
Temat: Nauka i doskonalenie skoku kucznego przez skrzynię.
Pomoce: skrzynia gimnastyczna, materace, odskocznia, szarfy, hula - hop, pachołki
Miejsce ćwiczeń: zastępcza sala gimnastyczna (korytarz szkolny)
Zadania szczegółowe:
-
motoryczność: rozwijanie zwinności, szybkości i skoczności,
-
umiejętności: nauka prawidłowego naskoku na odskocznię, odbicia z odskoczni i lądowania,
-
wiadomości: zachowanie bezpiecznego lądowania,
-
postawy: kształtowanie prawidłowego przestrzegania zasad w zabawach i grach ruchowych, wyrabianie nawyku samokontroli, wyrabianie nawyku samooceny.
Realizacja ścieżki edukacji: prozdrowotnej – ryzyko związane z uprawianiem sportu.
Metody: zabawowa, naśladowcza, zadaniowa ścisła, pokaz i objaśnienie.
Tok lekcji
Nazwa i opis zadania
Czas wykonania
Uwagi organizacyjno
- metodyczne
I. Część wstępna (organizacyjno – porządkowa)
Zabawa ożywiająca
Gra skoczna
Zbiórka: przywitanie, przedstawienie tematu, celu lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć.
1.Trucht dookoła sali :
- krążenia RR w przód, tył
- cwał bokiem
- przeplatanka
- na sygnał obrót o 360 stopni ( raz przez prawe, raz lewe ramię )
- na 1 sygnał bieg przodem, na 2 tyłem.
„Powódź” – dzieci biegają po wyznaczonym terenie na sali. Na sygnał prowadzącego „powódź” wszyscy jak najszybciej starają się dobiec do drabinek i wskoczyć na szczebel drabinki. Osoba ostatnia
z grupy odpada.
„Berek skakany” – każdy
z ćwiczących ma za spodenkami umieszczoną szarfę i porusza się podskokami ze zmianą nogi odbijającej, zabierając szarfę koledze, koleżance. Osoba, która zbierze największą liczbę szarf wygrywa.„Skoki dodawane” – zespoły ustawiamy w dwóch rzędach, uczniowie stają według wzrostu (od najniższego do najwyższego). Na sygnał nauczyciela pierwsi skaczą do przodu naskakując na obie nogi. Nauczyciel zaznacza kredą miejsce lądowania. Drudzy z zespołów wykonują to samo zadanie ale
z miejsca lądowania ich poprzedników itd. pozostali
z rzędów. Konkurs wygrywa zespół, który uzyska większą odległość.„Wyścig w rzędach” – Pierwsze osoby z rzędów biegną na gwizdek do kółek i wskakują do środka obunóż, następnie szybko wyskakują i biegną w stronę pachołka, po czym obiegają go
i wracają na koniec rzędu. Kolejny z rzędu może startować dopiero po dotknięciu w dłoń przez wracającego partnera. Wygrywa rząd, który pierwszy poprawnie wykona zadanie.2 min.
5 min.
5 min.
5 min.
5 min.
Dwuszereg.
Ćwiczący mogą ratować się przed powodzią wskakując na inne przyrządy.
Uczniowie poruszają się tylko po wyznaczonym polu. W przypadku takiej samej ilości szarf u kilku osób następuje dogrywka.
Przed podziałem na rzędy uczniowie stoją w dwuszeregu od najwyższego do najniższego i z tych szeregów tworzymy dwa rzędy.
Kółka hula - hop ułożone około 10m od rzędów.
Zwracamy uwagę na dokładne wykonanie zadania.
II. Część główna (realizacja tematu)
-
Ćwiczenia odbicia na odskocznię.
-
Ćwiczenia odbicia na skrzynię i uniesienie bioder.
-
Odbicie od odskoczni i lądowanie na kolana, ręce oparte na skrzyni.
-
Wskakiwanie na skrzynię stopami.
-
Wskakiwanie na skrzynię
całymi stopami i lądowanie
za skrzynią na materacu.
-
Próba przeskoku.
4 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
5 min.
Pokaz, objaśnienie.Naskok obunóż, odbicie z całej stopy.
Ręce całą dłonią przylegają na skrzyni
(4 części skrzyni).
Wzrok skierowany przed siebie.
Dłonie oparte na zewnętrznej krawędzi skrzyni.
Podczas lądowania ręce ułożone w przód i w bok, nogi lekko ugięte.
Najpierw przez 4 części skrzyni, a później dla najlepiej ćwiczących przez 5 części.
III. Część końcowa
(ćwiczenia rozluźniające, oddechowe, korekcyjne)
-
„Modlitwa Allacha” –
w siadzie
klęcznym, wznos ramion bokiem w górę – wdech, opad tułowia, wysunięcie ramion i tułowia jak najdalej w przód – wydech.
-
Leżenie przodem, ręce wyciągnięte w przód, wznoszenie głowy i klatki piersiowej – wdech, powrót do leżenia – wydech.
-
Leżenie tyłem, jedna ręka na brzuchu, druga na klatce piersiowej. Wydech – obniżenie klatki piersiowej, rozluźnienie mm. brzucha.
-
Leżenie tyłem, nogi wyprostowane
i ręce bokiem w górę za głowę - wdech, nogi ugięte i ręce wzdłuż
tułowia wyprostowane – wydech.
Uczniowie w siadzie skrzyżnym, RR na kolanach. Podsumowanie lekcji, wyróżnienie najlepszych. Ukazanie celowości i znaczenia skoków gimnastycznych. Pożegnanie grupy.
1 min.
1 min.
1 min.
1 min.
2 min.
Głęboki wdech i wydech. Ramiona wyprostowane.
Zwracamy uwagę na elongację kręgosłupa.
Podczas wdechu ręce układamy bokiem w tył, za głowę.
Ruchy wykonujemy w wolnym tempie.
Ćwiczący siedzą w szeregu.
Z ofery zajęć alternatywnych uczniowie wybrali również zajęcia sportowe z mini piłki ręcznej w ramach dwóch dodatkowych, obowiązkowych zajęć wychowania fizycznego
KONSPEKT LEKCJI Z MINI PIŁKI RĘCZNEJ
Temat: Kozłowanie piłki PR i LR w miejscu i w ruchu.
Pomoce: piłki do mini piłki ręcznej, szarfy, rękawice bramkarskie
Miejsce ćwiczeń: boisko szkolne
Zadania szczegółowe:
-
motoryczność: rozwijanie zwinności, szybkości ,
-
umiejętności: nauka prawidłowego kozłowania ze zmianą kierunku, tempa i RR kozłującej
-
postawy: kształtowanie prawidłowego przestrzegania zasad w zabawach i grach zespołowych, wyrabianie nawyku samokontroli, wyrabianie nawyku samooceny.
Metody: zabawowa, naśladowcza, zadaniowa ścisła, pokaz i objaśnienie.
Tok lekcji
Nazwa i opis zadania
Czas wykonania
Uwagi organizacyjno
- metodyczne
I. Część wstępna (organizacyjno – porządkowa)
Zabawa ożywiająca
ćwiczenia sprawności ogólnej
Zbiórka: przywitanie, przedstawienie tematu, celu lekcji, sprawdzenie gotowości do zajęć.
„Piłka paży” - podania jednorącz półgórne i bieg za piłką
Trucht na połowie boiska :
- krążenia RR w przód, tył
- cwał bokiem
- przeplatanka
- na sygnał obrót o 360 stopni ( raz przez prawe, raz lewe ramię )
- na 1 sygnał bieg przodem, na 2 tyłem.
- na sygnał zmiana kierunku biegu
- na sygnał przyspieszenie, następny sygnał zwolnienie tempa biegu
- na sygnał sip A, następny sygnał swobodny trucht
- jw. tylko skip C
- w marszu co trzeci krok przysiad
- marsz wymachami wyprostowanych NN w przód
2 min.
3 min.
10 min
dwuszereg.
ustawienie w kole
w kole na połowie boiska
II. Część główna (realizacja tematu)
-
Kozłowanie piłki w marszu do pachołka PR, powrót – kozłowanie LR.
-
J.W tylko w truchcie.
-
Kozłowanie slalomem między pachołkami ręką mocniejszą w marszu, truchcie, w biegu.
-
Kozłowanie slalomem między pachołki ze zmianą ręki kozłującej wmarszu, w biegu
-
Jeden z dwójki prowadzi piłkę kozłując w szybkim biegu, obiega partnera i kozłując wraca na miejsce, po czym podaje piłkę sposobem jednorącz półgórnym do współćwiczącego, który wykonuje chwyt półgórny i powtarza to samo ćwiczenie
-
Podania jednorącz półgórne po wykonaniu trzech kozłów w truchcie zakończone rzutem na bramkę z miejsca
-
Z połowy boiska podanie do współćwiczącego, następnie bieg w kierunku bramki, w dogodnym momencie współćwiczący przez podanie kozłem oddaje piłkę i następuje wykonanie rzut na bramkę z biegu
-
Gra szkolna
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min.
2 min
5 min
2x po 4 min
Pokaz, objaśnienie.
ustawienie w rzędzie
ćwiczenia w parach
podział na dwie grupy ćwiczących
III. Część końcowa
ćwiczenia rozluźniające, oddechowe
Czynności organizacyjno - porządkowe
- w marszu wznos RR w górę i wdech. Opust RR i wydech
- j.w ale w marszu na palcach
- jw. ale w marszu na piętach
- j. w. ale w marszu na zewnętrznych i wewnętrznych krawędziach stopy
Zbiórka , omówienie zajęć, pożegnanie grupy.
ustawienie w kole na połowie boiska
dwuszereg
Obszar III edukacja zdrowotna:
W ramach tego obszaru w naszej zerówce zostały przeprowadzone bardzo ciekawe zajęcia na temat zdrowego trybu życia
KONSPEKT ZAJĘĆ ZERÓWKI
Temat: W zdrowym ciele, zdrowy duch
Klasa: „0”
Cele:
- zapoznanie dzieci z różnorodnymi owocami i warzywami
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
Środki dydaktyczne:
- owoce i warzywa
- miękka piłka
- kredki
- tablica, pisaki do tablicy
- magnesy do tablicy
1. Rozmowa na temat: co trzeba zrobić, aby być zdrowym.
Zwrócenie uwagi na na to, jak duży wpływ na zdrowy tryb życia ma odżywianie i ruch
2. Zabawa plastyczna.
Dzieci otrzymują kartkę podzieloną na połowę. Na jednej części rysują to co wiąże się ze zdrowiem, a na drugiej, to co szkodzi zdrowiu. Następnie przecinają kartkę na połowę.Nauczyciel rysuje na tablicy dwie twarze: smutną i wesołą. Nad smutną pisze: „JESTEM SMUTNY, JESTEM CHORY”, nad uśmiechniętą: „JESTEM WESOŁY, JESTEM ZDROWY”.
Zadaniem dzieci jest umieszczenie przy odpowiedniej buźce narysowanych rysunków. Obok twarzy smutnej – to co szkodzi zdrowiu, obok twarzy wesołej – to co jest zdrowe.
3. Rozróżnianie owoców i warzyw, nazywanie ich.
4. Zabawy ruchowe
- Niesienie na czas ziemniaka umieszczonego na łyżce. Wygrywa ten, kto będzie pierwszy i nie zgubi ziemniaka po drodze.
- Rzucanie ziemniakiem do celu
- aerobik do piosenki „Owocowy blues”
KONSPEKT ZAJĘĆ ZERÓWKI
Temat: Zdrowy tryb życia drogą do radości
Klasa: „0”
Cele:
- przypomnienie i utrwalenie pojęć: zdrowy tryb życia, zdrowe odżywianie, ruch
- rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej
- pobudzanie wyobraźni
Środki dydaktyczne:
- plansze z produktami zdrowymi i szkodliwymi dla organizmu
- owoce i warzywa
- miękka piłka
- laski gimnastyczne
- woreczki
- maty
- kredki
- tablica, pisaki do tablicy
- magnesy do tablicy
1. Rozmowa na temat zdrowego odżywiania, zwrócenie uwagi wartości energetyczne i witaminy w wybranych produktach, owocach i warzywach
2.Podział produktów na zdrowe i szkodliwe dla organizmu człowieka (zwrócenie uwagi na cukry, tłuszcze, witaminy zawarte w określonych produktach
- zabawa „pomidor”
- zabawa „zgadnij co to?” - zadaniem dzieci jest rozpoznanie przez dotyk jaie to warzywo lub owoc
4. Wykonanie śniadania (zdrowego) z przyniesionych produktów
- konkurs na najbardziej zdrową kanapkę - samodzielne wykonanie przez dzieci5.Wykonanie soków ze zgromadzonych owoców
6. Zajęcia ruchowe rozwijające ogólną sprawność ruchową dzieci - zabawy na dużych piankowych klockach
Obszar 5 – akcje nie odbywające się podczas zajęć szkolnych
W ramach akcji nie odbywających się podczas zajęć szkolnych wybraliśmy się na pływalnię do Limanowej, gdzie wynajęci instruktorzy pływania poprowadzili zajęcia oswajające z wodą.
W ramach zajęć na basenie odbyły się:
- zajęcia prowadzone przez instruktorów – 45 min
- zabawy dowolne – pod okiem opiekunów ze szkoły – 45 minKONSPEKT ZAJĘĆ NA PŁYWALNI
Zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów pływania
Temat zajęć: Gry i zabawy oswajające z wodą: ćwiczenia oddechowe; ćwiczenia
z otwieraniem oczu pod wodą; ćwiczenia orientacyjne w wodzie.Cel główny: Oswojenie ze środowiskiem wodnym
Miejsce zajęć: Pływalnia Limanowa
Przybory: „makarony”, deski do pływania, piłeczki pingpongowe, krążek do hokeja
Czas zajęć: 90 min
Cele szczegółowe:
Umiejętności: Oswajanie ze środowiskiem wodnym .
Wiadomości: Poznanie zabaw i ćwiczeń oswajających z wodą, zasad bezpiecznego korzystania z basenu oraz wpływu wody na nasz organizm.
Motoryczność: Kształtowanie koordynacji ruchowej i wytrzymałości pływackiej..
Akcent wychowawczy: bezpieczeństwo na pływalni podczas zajęć.
I część wstępna
1. Zbiórka
2. Powitanie
3. Podanie tematu i zadań zajęć.
4. Uczniowie stają wzdłuż krawędzi basenu, instruktor prowadzi „rozgrzewkę.”
- ćwiczenia RR: krążenia w przód, w tył
- ćwiczenia T: skłony w przód, skłony boczne, skęto - skłony
- ćwiczenia NN: przysiady, przenoszenie ciężaru ciała z PN na LN, wysokie unoszenie kolan na przemian.5. Przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z pływalni
6. Przejście pod prysznic
II część główna
1. W siadzie na krawędź basenu "rowerek" nogami w wodzie
2. W postawie plecami do brzegu - unoszenie na przemian nóg.
3. „Czapla” - brodzenie” w wodzie unosząc wysoko kolana i obserwując dno.
4. Przysiady w wodzie, w postawie przodem do brzegu basenu.
5. W przysiadzie dmuchanie na powierzchnię wody
6. To samo ćwiczenie, lecz z wydychaniem powietrza do wody.
Zabawy w wodzie:
1. "Brodzenie" w wodzie z wysokim unoszeniem kolana i zagarnianiem wody rękami
2. "Marsz w wodzie"- ćwiczący maszerują naśladując na hasło nauczyciela różne ruchy: słoń, piłkarz, lokomotywa, żabka, czapla, siedmiomilowe buty.
3. "Motorówki i żaglówki" ćwiczący na hasło "żaglówki" biegają w wodzie z uniesionymi rękami, na hasło "motorówki" biegają pochyleni w wodzie z rękami przed sobą.
4. W parach, ćwiczący ustawieni naprzeciw siebie, trzymając się za dłonie dmuchają do siebie piłeczkę pingpongową.
5. W parach ćwiczący trzymają przed sobą laskę gimnastyczną i wykonują na zmianę skłony głowy do wody z równoczesnym wydmuchiwaniem powietrza.
6. W parach, ćwiczący wykonują na zmianę przysiady „warzenie soli” z wydmuchiwaniem powietrza do wody.
7. Zabawa „Wiewiórki do dziupli” - jedno z ćwiczących trzyma laskę przed sobą tak, aby leżała na powierzchni wody, tworząc „dziuplę”. Drugi ćwiczący porusza się obok i na sygnał instruktora, przechodzi pod laskę do „dziupli” - zmiana ról.
8. "Baraszkujące niedźwiadki" ćwiczący uderzają dłońmi w wodę wzajemnie się ochlapując.
9. "Ryby w sieci" ćwiczący tworzą koło, w środku jest 3-4 uczniów, którzy próbują się wydostać z "sieci".
10. Ćwiczący tworzą koło, odliczają do dwóch, jedynki kładą się na wodzie ( na brzuchu,
na grzbiecie), wykonują wdech, następnie, kładą się dwójki.11. Ślizg na brzuchu, RR wyprostowane w przód trzymają deseczkę, odbicie obunóż od bandy basenu.
12. ”Torpedy” makaron założony pod RR odbicie obunóż, poślizg z głową w wodzie.
13. „Motorówki: makaron w wyprostowanych RR , odbicie obunóż, poślizg z głową w wodzie naprzemienne ruchy NN.
III część końcowa
1. „Gotowanie wody”- ćwiczący trzymają się brzegu basenu, wykonują przysiad z równoczesnym wydmuchiwaniem powietrza do wody.
2. Zabawy dowolne – zjeżdżalnia, jakuzi, brodzik itp.
3. Wyjście z wody.
4. Zbiórka, omówienie zajęć, wyróżnienie najlepiej ćwiczących, pożegnanie
Kolejną akcją, która odbyła się poza zajęciami szkolnymi było przeprowadzenie aerobiku dla klas młodszych. Bardzo chętnie zgłosiły się dziewczynki z 2 i 3 klasy.
KONSPEKT ZAJĘĆ PRZY MUZYCE
Temat zajęć: Aerobik, ćwiczenia przy muzyce – nauka małego układu tanecznego
Czas: 45 min
Miejsce ćwiczeń: zastępcza sala gimnastyczna
Przybory : magnetofon , płyty
Metoda : naśladowcza, twórcza
CELE GŁÓWNE ZAJĘĆ :
I. Motoryka
Uczeń:
- wzmocni siłę mięśni ramion i nóg
- rozwinie koordynację ruchową
- rozwinie gibkość
- rozwinie orientację w przestrzeni
II. Umiejętności
- uczeń potrafi wykonać podstawowe kroki
- uczeń potrafi wykonać krótki układ ćwiczeń
III. Wiadomości
Uczeń:
- wie jaki wpływ na organizm mają ćwiczenia aerobowe
- wie, że ćwiczenia przy muzyce są sposobem spędzania wolnego czasu, znajomość nazewnictwa
podstawowych kroków w aerobiku.
Tok lekcji
Zadania szczegółowe
Dozowanie
Uwagi
1. Zorganizowanie
grupy.
2. Motywacja do
zajęć.
3. Rozgrzewka.
nauka podstawowych kroków aerobiku
Ćwiczenia uspokajające
Czynności organizacyjno - porządkowe
CZĘŚĆ I WSTĘPNA
- zbiórka w dwuszeregu
- nauczyciel przedstawia uczniom temat zajęć
- nauczyciel sprawdza gotowość uczniów do zajęć i wyjaśnia co to jest aerobik
- ćwiczenia przy muzyce RR, NN, T
- ćwiczenia gibkościowo-koordynacyjne
CZĘŚĆ II GŁÓWNA
1) 1-8 step touch
2) 1-8 grappevine
3) 1-8 step touch
4) 1-8 grappevine
1) 1-8 step out RR w przód
2) 1-8 step out RR w górę
3) 1-8 step out RR w przód
4) 1-8 step out RR w górę
1) 1-8 heel back w linii
2) 1-8 heel back po L pr strona
3) 1-8 step touch
4) 1-4 V-step prawa noga
5) 5-8 V-step lewa noga
6) 1-8 step touch
7) 1-8 heel back w linii
8) 1-8 heel back po L lewa strona
1) 1-8 step otuch po kwadracie
2) 1-8 knee up 4x
3) 1-8 step otuch po kwadracie
w drugą stronę
4) 1-8 knee up 4x
Nauka krótkiego układu tanecznego na bazie poznanych kroków
Doskonalenie układu dodając pompony.
CZĘŚĆ III KOŃCOWA
Uspokojenie organizmu- cool down
1-4 plier – skłon boczny T w prawo,
RR w górę w skos
5-8 plier – skłon boczny T w lewo,
RR w górę w skos
1-4 plier- RP w górze , zgięcie
w łokciu, LR ciągnie łokieć w dół
5-8 j.w zmiana RR
1-4 wypad na NP , RR w górze
5-8 wypad na NL , RR w górze
1-4 półprzysiad , RR oparte na udach, wypchnięcie grzbietu w górę opust T w dół
5-8 j.w , RR chwyt pod uda
1-4 pozycja zasadnicza , wznos RR bokiem w górę wdech, opust wydech
Zbiórka , podsumowanie zajęć, wyróżnienie najładniej ćwiczących
pożegnanie.
2 min
15 min, ćwiczenia kształtujące w rytm muzyki
20 min
5 min
3 min
dwuszereg
nauczyciel podczas rozgrzewki stoi przodem do grupy
inwencja twórcza dzieci
dwuszereg
Po tych zajęciach dziewczynki zatańczyły poznany układ na Dniu Seniora dla swoich dziadków, oraz wystąpią podczas Dnia Patrona Szkoły na „Gali Talentów” prezentując wymyślony przez siebie układ.
AKTYWNE PRZERWY
Bardzo atrakcyjną formą aktywnego spędzania przerw w naszej szkole jest Tenis Stołowy. Ogromnym powodzeniem cieszy się przede wszystkim zabawa/gra w „Króla”, nie brak jednak rywalizacji w pojedynkę :-)
-