• NPRC 2019-20

        • W 2020 roku nasza szkoła przystapiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego dokonano zakupu nowości czytelniczych do szkolnej biblioteki na kwotę 5 tysiecy zł. Programowi towarzyszyły też działania wspierające rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży skierowane zarówno do uczniów jak i do rodziców. 
          Poszczególne klasy zrealizowały bardzo ciekawe projekty czytelnicze.

           

          Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera. ...
          Klasa VIII  o ciekawych książkach.

           

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, klasa 8 postanowiła zareklamować najciekawsze książki, jakie dotychczas przeczytali. Każdy podczas lekcji wychowawczej miał za zadanie zaprezentowanie książki, która ich zdaniem była „najciekawszą”. Uczniowie
          w bardzo ciekawy sposób opisywali, opowiadali, streszczając główny wątek. Aby ich opowieści stały się bardziej interesujące i barwne, zaprezentowali plakaty (wykonane przez siebie) nawiązujące do danej książki. Następnie na kolejnej lekcji, prezentowali wybrane fragmenty, które miały zachęcać innych do dalszej lektury. Pojawiły się  nie tylko powieści przygodowe, beletrystyczne ale także fantastyczne, rozrywkowe i sensacyjne.

           

                  „W świecie polskich legend i baśni”       

          Uczniowie klasy II kończąc projekt czytelniczy „ W świecie polskich legend i baśni” przedstawili swoim kolegom z klas: 0 I i III piosenkę pt.: „Mariackie hejnały”. Dziewczęta i chłopcy pięknie wystąpili w krakowskich i góralskich strojach, a lajkonik żwawo gonił po całym „kraju”. Oprócz występu młodsi i starsi koledzy podziwiali również prace plastyczne, które przedstawiały ulubioną legendę. Celem akcji było zachęcanie uczniów do sięgania po książki, korzystania z biblioteki i czytania legend i baśni. W projekt czytelniczy zaangażowali się również rodzice, którzy przygotowali piękne stroje na występ – za co należą się im podziękowania. Galeria.

          Joanna Kowalska

           

                 Projekt klasy III "W krainie lodu"       

          Uczniowie klasy trzeciej realizowali projekt czytelniczy pod nazwą „W krainie lodu”, związany z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

          W związku z tym zapoznali się z twórczością Aliny i Czesława Centkiewiczów na podstawie książek dostępnych w bibliotece szkolnej, informacji wyszukanych w Internecie oraz prezentacji.

          Alina i Czesław Centkiewiczowie to autorzy wielu powieści, opowiadań, reportaży podróżniczo-przygodowych o lodowych szlakach. Ich książki, napisane na podstawie własnych przeżyć i doświadczeń z podróży polarnych, zawierają bogaty materiał o Arktyce i Antarktydzie. Zawarte w nich treści pokazują piękno śnieżnych terenów, niebezpieczne i pełne przygód wyprawy, odwagę i braterstwo ludzi w obliczu niebezpieczeństwa.
          Uczniowie zdobyli wiele ciekawych wiadomości na temat Arktyki i Antarktydy na podstawie przeczytanych lektur „Zaczarowana zagroda” i „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Wykonali piękne książeczki – lapbooki o Antarktydzie oraz ilustracje do lektury „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” w związku z czym poszerzyli również wiadomości o Arktyce.
          W klasie uczniowie wykonali gazetkę ścienną o zwierzętach zamieszkujących Arktykę i Antarktydę oraz urządzili kącik twórczości Aliny i Czesława Centkiewiczów. Zrobili wystawę własnych książeczek, które są efektem ich kreatywnego podejścia do tematu. Galeria.

          Elżbieta Nowak

           

              Projekt klasy V i VI "Polecam Ci tę książkę"    

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie kl. V przygotowali plakaty promujące przeczytane przez nich książki. W trakcie lekcji wychowawczej zaprezentowali swoje prace, a także zachęcali kolegów do sięgnięcia po daną książkę krótko opisując treść. Uczniowie w bardzo ciekawy sposób opowiadali o fabule i bohaterach.

          Uczniowie klasy VI wybierali swoje ulubione książki i czytali ich najciekawsze fragmenty pozostałym kolegom oraz zachęcali do przeczytania całości. Młodzieży najbardziej spodobały się fragmenty następujących książek: Fabryka strachu, Kocie historie,  Tajemnica przeklętej harfy, Morze potworów, Dziennik cwaniaczka.

          Taka forma aktywności odbywała się online w trakcie widolekcji na Teams, ale też i w formie stacjonarnej w szkole. Fotorelacja

          Agnieszka Dębska

           

               Projekt klasy I "W krainie bajki i baśni"      

          Dnia 18 lutego w klasie pierwszej miała miejsce impreza czytelnicza połączona z konkursem pięknego czytania „W krainie bajki i baśni” i konkursem plastycznym pod hasłem „Mój ulubiony bohater bajkowy”. Celem konkursu czytelniczego było zachęcenie dzieci do sięgania po książki oraz rozwijanie zamiłowania do czytelnictwa poprzez słuchanie pięknego czytania i rozmawianie o przeczytanych utworach oraz korzystania z biblioteki.

          W konkursie czytelniczym wszyscy uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali znajomość wybranej baśni lub bajki i okazali się wspaniałymi czytelnikami. Zaprezentowali się też w przepięknych strojach swoich bohaterów a na wyróżnienie zasługują: Kinga Stach, Amelia Garbacz, Gabriela Uryga i Tomasz Pajor.

          Celem konkursu plastycznego było kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez tworzenie różnorodnych prac w nawiązaniu do konkretnego utworu literackiego, oraz odkrywanie indywidualnych zainteresowań i talentów plastycznych uczniów. Na ilustracjach pojawili się bohaterowie takich utworów jak „Złotowłosa i trzy misie”, „Kopciuszek”, „Słowik”, „Kot w butach” „Sinobrody”, „Sójka”, „Czerwony Kapturek” czy „Żółw i zając”, „Dziewczynka z zapałkami”.

          Komisja w składzie: mgr Elżbieta Nowak i mgr Joanna Kowalska wyróżniły wszystkie dzieci a na szczególną pochwałę zasługują prace: Barbary Włosińskiej - „Dziewczynka z zapałkami”, Amelii Garbacz - „Kopciuszek” oraz Jakuba Jonika - „Sinobrody”.
          Pomysłodawcą i i organizatorem imprezy czytelniczej jest nauczycielka klasy I pani Katarzyna Filipek, która serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowanie dzieci.

          Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to co wydaje się trudne i nie do pokonania to podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni. Wspólne czytanie bajek z dorosłymi wywiera duży wpływ na rozwój małego człowieka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiada sposoby radzenia sobie z nimi. Odpowiednio dobrana literatura dziecięca wzbogaca wiedzę, rozwija intelekt, jest źródłem rozrywki i zabawy.

          Katarzyna Filipek

             Działania szkoły skierowane do rodziców:    

          1) uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży: 
          "10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki"
          -  "10 przykazań dla rodziców, którzy chcą żeby ich dzieci czytały"

              Działania szkoły skierowane do uczniów:     

          1) spotkanie online dzieci klas I-III z pisarką Elizą Piotrowską, które zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Limanowej. 
          Więcej informacji o pisarce: Eliza Piotrowska

          Fragment twórczości pisarki, czyli piękna wierszowana opowieść z cyklu "Święci uśmiechnięci": Św. Julia Urszula Ledóchowska

                        "Przerwa z czytaniem"            

          Biblioteka szkolna zorganizowała akcję czytelniczą "Przerwa z czytaniem". Podczas przerw między lekcjami wszyscy uczniowie byli zaczytani i zaopatrzeni w książki. Nawet nikt nie miał ochoty hałasować...... Na korytarzu dominował taki widok... Galeria.

                          Klasa I w bibliotece                  

          Klasa I została zaproszona przez panią bibliotekarkę Agnieszkę Bukowiec do szkolnej biblioteki. Pierwszaki bardzo chętnie skorzystały z zaproszenia. Zapoznały się z regulaminem, oglądały nowe pozycje zakupione do biblioteki. Dowiedziały się też o dawnych sposobach wyszukiwania książek oraz poznały nowoczesne technologie. W czasie lekcji bibliotecznej odbył konkurs. Dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanych lektur, jak również książeczek nieobowiązkowych. Na wszystkie pytania znały odpowiedzi. Udowodniły, że potrafią już dobrze czytać. Dowodem na to jest także duża liczba książek wypożyczonych przez tę klasę. Biblioteka oficjalnie przyjęła pierwszaków w poczet czytelników. Sprawdzian z czytelnictwa uczniowie zdali rewelacyjnie i pokazali, że w przyszłości będą wspaniałymi czytelnikami. Brawo! Galeria.

          Katarzyna Filipek

           

                         ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI              

          Z okazji „Światowego dnia poezji”, biblioteka szkolna ogłosiła konkurs na wiersz o wiośnie dla klas 1-3. Kilkoro uczniów pochwaliło się swoim pisarskim talentem, za co otrzymali symboliczne upominki.
          Poetyckie próby najmłodszych:

          Wiosna

          Śniło mi się dziś,
          że obudził się miś,
          popatrzył wokoło
          a tu wszędzie wesoło.

          Ptaki śpiewają,
          motyle skrzydełkami machają.
          Słoneczko przygrzewa,
          deszczyk kwiatki podlewa.

          Zawołał miś:
          -witaj wiosno dziś!

                                                                                Kamil Bukowiec kl II

           

          Idzie wiosna

          Idzie wiosna, idzie wiosna;
          piękna, kolorowa i radosna.
          Każdy  wesoły skacze,
          każdy się cieszy – nikt już nie płacze!

          Łąki kwiatów, słońce świeci,
          niejeden ptaszek wesoły leci.
          Każdy się śmieje,
          Gdy wiosna szaleje!

                                                                                    Tomasz Bukowiec kl III

           

          Wiosna

          Wiosno, wiosno, pioseneczko!
          Czy ty widzisz to słoneczko?
          Takie wielkie roześmiane,
          bo ty śniegi roztajane.

          Tu już trawka się zieleni,
          tam krokusik się rumieni.
          Pierwiosneczek puszcza oczka,
          do hiacynta na wytłoczkach.

          Wszyscy wiedzą o co chodzi!
          To ten wielki dzień nadchodzi!
          To nasza pani miła,
          właśnie do nas tu przybywa.

                                                                                    Karolina Gałecka kl III

           

          Wiosna!!!

          Wiosna, wiosna, idzie wiosna
          kolorowa i radosna.
          W pięknej zieleni, w żółtej sukience,
          na łące rosną już kaczeńce.

          Ptaki budują dla piskląt gniazda,
          w pole wyleciał orać Gazda.
          Bociany klekoczą, ptaszki śpiewają,
          wszyscy nam wiosnę oznajmiają.

          Muchy brzęczą, kukułki kukają,
          pszczoły latają, nektar zbierają.
          A na polu dużo ludzi,
          wszystko się już ze snu budzi.

                                                                                 Katarzyna Zelek  kl III

           

          Wiosna

          Wiosna sobie przyszła,
          zima w końcu wyszła.
          Przyszła w różowej spódnicy,
          przyniosła kwiaty w donicy.

          Na miejscu śniegów,
          chodnik przebiśniegów.
          Na smutnych drzewach
          skowronek śpiewa.

          Żółte motyle na łąkach,
          przyglądają się baziom w pąkach.
          I choć wietrzyk jeszcze wieje,
          każdy się wesoło śmieje.

                                                                           Lena Bukowiec kl III

           

          Wiosna

          Idzie wiosna i śpiewają ptaszki,
          a słoneczko niesie oklaski.
          Te ptaszki śpiewają radośnie, wesoło,
          a wietrzyk powiewa z nimi wokoło.
                              
                                                                            Gabrysia Uryga kl. I