• O przedmiocie

• Czym jest WDŻ?

Od 1999 r. uczniowie polskich szkół uczęszczają na zajęcia wychowania do życia w rodzinie (WDŻ). Jego celem jest przygotowanie uczniów do podejmowania życiowych decyzji i odpowiedzialnego wypełniania ról rodzinnych.

Specyfika zajęć, organizacja

Zajęcia odbywają się zgodnie z planem zajęć na dany rok szkolny. Uczniowie realizują w tym okresie zaplanowane wymagania edukacyjne, zgodne z Podstawą programową WDŻ z dn. 14.02.2017r.  i Programem nauczania wychowania do życia w rodzinie.

- Podczas zajęć uczniowie korzystają, m.in. z podręczników: "Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klasy IV szkoły podstawowej" pod redakcją Teresy Król, Wydawnictwo Rubikon, Kraków. (zakupionych przez szkołę)

- Na realizację zajęć w klasie IV - VIII przeznaczonych jest 14 godzin, w tym: 9 spotkań wspólnych i 5 godz. z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców. Propozycje tematów do realizacji nie są obligatoryjne. Nauczyciel, znając uczniów i ich oczekiwania, sam może zdecydować o doborze zagadnień omawianych w grupie lub osobno z dziewczętami i z chłopcami.

Warunkiem zaliczenia zajęć jest uczestnictwo ucznia w zajęciach (uczeń otrzymuje informację/zapis w dokumentacji (na świadectwie szkolnym): uczestniczył/-a lub nie uczestniczył/-a)

Cele kształcenia – wymagania ogólne

"Głównym celem zajęć, zgodnie z podstawą programową, jest ukazywanie wartości rodziny w życiu osobistym człowieka oraz pomoc w przygotowaniu się do zrozumienia i akceptacji przemian okresu dojrzewania. Wychowanie do życia w rodzinie uwzględnia czas dorastania, niepokoje i trudności pojawiające się w tym okresie rozwoju oraz sposoby radzenia sobie z nimi zarówno w aspekcie własnej osoby, w kontaktach rówieśniczych, jak i innych."