W ramach drugiego działania rocznego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, 6 klasa utworzyła swój pierwszy BOOKFLIX.
Akcja polega na stworzeniu w bibliotece ekspozycji książek oraz przeprowadzeniu akcji, dzięki której to uczniowie będą rekomendować sobie książki, decydując o tym, co pojawi się na ekspozycji. Każda klasa zaprezentuje swój BOOKFLIX.
Nasz pierwszy BOOKFLIX
Pożeracze książek - czas start
Ruszyła akcja "Pożeraczy książek" w naszej szkole. Jest to pierwsza propozycja w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych. W jej trakcie uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.
Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji i prężnie czytaja książki aby dobrnąć do celu, którym jest nagroda, niespodzianka ;-)
Pierwsza klasa w bibliotece
W czwartek uczniowie klasy 1 odwiedzili bibliotekę szkolną. Poznali zasady korzystania i regulamin biblioteki. Ponadto dowiedzieli się jak można korzystać z książek - "O co prosi książka?". Każdy z uczniów zaprezentował krótkie opowiadania z przeczytanych dotąd baśni i lektur, oraz wszyscy mieli możliwość zaprezentować swoją wiedzę, odpowiadając na pytania związane z książką "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz każdy otrzymał pakiet książek z Instytutu Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej.
Uczniowie dla środowiska
22 i 23 listopada członkowie szkolnego koła LOP zorganizowali "kiermasz słodkości". Celem było zebranie funduszy na zakup karmy dla naszych skrzydlatych przyjaciół na okres zimowego dokarmiania. Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie akcji - jak zwykle można było na Was liczyć. Wypieki i galaretki były wspaniałe!!!
Zabawa Andrzejkowa
22 listopada kultywujac tradycję andrzejkową miło spedziliśmy czas na tańcach, konkursach, zabawach i wróżbach. Wszyscy uczestnicy byli bardzo ciekawi, co spotka ich w najbliższym czasie i w przyszłości. Oczywiscie wróżby traktowaliśmy z przymróżeniem oka.
Organizatorzy dziękują Damianowi Bukowcowi za przygotowanie oprawy muzycznej, Hubertowi Jarzmikowi za ciasteczka z wróżbami i wróżkom z kl. VII: Julii Orzeł, Justynie Jonik i Zuzannie Piegzie.55
Dzień życzliwości
Światowy Dzień Praw Dziecka
20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie naszej szkoły w ramach tego święta uberali się na niebiesko , jako że jest to kolor UNICEF, który pomaga dzieciom na całym świecie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej z gazetki ściennej Samorządu Uczniowskiego i Wirtualnej Gazetki Szkolnej. Galeria
Konferencja i jubileusz
W WSB w Nowym Sączu miała miejsce konferencja nt. "Młodzież w kryzysie psychologicznym - przyczyny i profilaktyka", połączona z jubileuszem 25 lat działalności Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Konferencję przygotowała pani psycholog Halina Czerwińska wraz z zespołem pracowników Fundacji Ostoja. Wielu znakomitych prelegentów poruszało bardzo ważne tematy z zakresu udzielania pomocy i wsparcia dzieciom i młodzieży. Odbiorcami tych informacji byli dyrektorrzy, nauczyciele psycholodzy i pedagodzy, rodzice - absolwenci SdRiW.
38
Wycieczka do skansenu "Jędrzejkówka" w Laskowej
Dzieci z klas I - III miały możliwość uczestnictwa w warsztatach kulinarnych "Jak babcia chleb piekła, a dzieci z masłem zajadały” połączonych ze zwiedzaniem skansenu na Jędrzejkówce. Wizytę rozpoczęliśmy od słodkiego poczęstunku w postaci racuchów. Następnie z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści Pani Danusi skąd się bierze chleb. Potem przyszedł czas na własnoręczne wyrabianie ciasta na podpłomyki. Kiedy podpłomyki się piekły udaliśmy się do zagrody nakarmić zwierzęta: owce kamerunki, kozy, jelenie, daniele.
Podczas zwiedzania skansenu dzieci miały możliwość podziwiać „chałupy” z dawnych czasów oraz ich regionalne wyposażenie. Mogły zobaczyć przedmioty z tamtych czasów, dowiedzieć się, czym zajmowali się wtedy ludzie i jak wyglądało ich codzienne życie bez prądu i bieżącej wody. Potem był czas na mielenie zboża w żarnach, sprawdzenie jak pracuje młynek do czyszczenia ziarna a nawet … dojenie sztucznej krowy!
Pobyt uczniów w tym ciekawym miejscu naszego regionu pozwolił na wzbogacenie wiedzy o jego historii i kulturze, dostarczył też wielu wrażeń, które na długo zapamiętają.53
Rejonowe Mistrzostwa Halowej Piłki Nożnej
Dzisiaj odbyły się Rejonowe Mistrzostwa Halowej Piłki Nożnej w Nowym Sączu. Nasza żeńska reprezentacja w składzie: Wiktoria Kocoń, Emilia Zelek, Aleksandra Orzeł, Katarzyna Zelek, Milena Dawczak, Karolina Gałecka, Milena Bukowiec, Oliwia Śliwia, z pośród czterech najlepszych szkół naszego rejonu wywalczyła II miejsce. To kolejne podium w ich wykonaniu z czego niezmiernie się cieszymy i serdecznie gratulujemy!!!
10
Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości
W 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, na cmentarzu na Jastrząbce odbyły się coroczne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Jednocześnie podsumowany został rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej".
32
Rajd Szlakiem cmentarzy (...) i Wieczornica
XXV Rajd Szlakiem cmentarzy I wojny światowej "Jak Oni w 1914..." jak zwykle zakończył się spotkaniem młodzieży, nauczycieli, pracowników samorządowych i działaczy patriotycznych w CKiT w Żegocinie na wspaniałej Wieczornicy...
102
Szkoła do hymnu!
W przededniu Święta Odzyskania Niepodległości wszyscy uczniowie szkoły oraz nauczyciele wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu!". Odśpiewano uroczyście cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Uczniowie otrzymali też chorągiewki w ramach realizacji projektu "Młodzież pamięta".
Koncert Pieśni Patriotycznej
- 13
Śniadanie daje moc! - dzień zdrowego śniadania
Klasa I przygotowała zdrowe śniadanie dla dzieci z klas młodszych. Dla naszych uczniów był to dzień szczególny. Mieli bowiem przygotować wielką śniadaniową ucztę - wyjątkowe śniadanie! Wcześniej w klasach przeprowadzono pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki i zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.
Na „stolikach śniadaniowych” znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, jajka, sery, warzywa, sałatki. Niesamowicie zaangażowali się także rodzice, wyrażając aprobatę oraz uznanie dla takich działań. To właśnie oni dostarczyli produkty potrzebne do zorganizowania zdrowego śniadania, za co szczególnie dziękujemy, przede wszystkim pani Barbarze Smosna i pani Monice Włodarz za pomoc w szkole.
Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą i integracją podczas spożywania posiłku oraz zwiększyła ich świadomość na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.18
Kto soki pije, ten długo żyje!
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy są soki owocowe czy warzywne. Warto pomóc dziecku je polubić. Soki to nie tylko doskonałe źródło witamin i cennych składników. Przekonaliśmy się o tym podczas robienia i picia soków przez dzieci.
Dziś klasa I poznała zasady bezpieczeństwa oraz higienicznego przygotowania posiłków. Po zdobyciu wiedzy teoretycznej pełne zainteresowania i ciekawości dzieci, przystąpiły do krojenia owoców i warzyw; później już pozostało wrzucenie ich do sokowirówki i sok gotowy. Degustacja wspólnie z rówieśnikami zachęciła do wypicia sporych porcji soku. Wszystkim bardzo smakowało! Nic nie zastąpi dawki witamin jakiej dostarczają owoce i warzywa. Degustacja była udana i sprawiła dużo radości z wykonanej pracy! Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc.6
Inicjatywa OSEhero - "W sieci - zawsze bezpiecznie!"
Nasza szkoła zaangażowała się w projekt OSEhero, będący jednocześnie konkursem na ciekawą inicjatywę z zakresu wiedzy na temat bezpieczeństwa w internecie. Uczniowie klasy 6 wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez panią psycholog Halinę Czerwinską, podczas których dowiedzieli się jak unikać groźnych pułapek i niebezpieczeństw w Internecie. Warsztaty poprzedzone były anonimowymi ankietami, w których swobodnie wypowiedzieli się na temat spotkanych zagrożeń i swoich obaw. Mieli też możliwość odbycia indywidualnych konsultacji w gabinecie psychologa i pedagoga specjalnego, jeżeli coś ich dodatkowo nurtowało. W efekcie przeprowadzonych zajęć i konsultacji, stworzyli pod opieką wychowawczyni, pani Agnieszki Bukowiec, plakat promujący najważniejsze zasady bezpecznego korzystania z.... SIECI. Zrobili to w bardzo zabawny sposób i udostepnili całej szkole do wykorzystania.
5
Sprzątamy dla Polski
Pamięć o zmarłych
Aby uczcić pamięć o zmarłych, Szkolne Koło Caritas przed Świętem Wszystkichświętych odwiedziło groby zmarłych nauczycieli, księży i partyzanta. Wolontariusze złożyli kwiaty, zapalili znicze i ofiarowali w ich intencji modlitwy.
9
Przerwa na czytanie
Dzisiaj o godzinie 9:40 uczniowie naszej szkoły podczas "PRZERWY NA CZYTANIE" mieli możliwość w spokoju poczytać, wymieniać się interesującymi wątkami, zaproponować czy reklamować książki. Akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem z czego bardzo się cieszymy. Wzięło w niej udział 71 uczniów.
11
Archiwum Aktualności