- O mnie
- Moje przedmioty
- Na ratunek zegarowi słonecznemu
- Katyń... ocalić od zapomnienia
- Zdarzyło się 20 lat temu w Polsce...
- Polskie Państwo Podziemne
- Dał Polsce Wolność...
- Żołnierze Wyklęci
- Kamioneckie legendy i inne bajania...
- Szkoła Niepodległej
- Przerwany Marsz....
- Szkoła pamięta
- Innowacja pedagogiczna
- Być jak Ignacy
Program
Na początku kwietnia 2018 roku nasza szkoła przystapiła do programu patriotycznego pt. "Szkoła Niepodległej". W ramach programu należy wykonać szereg zadań związanych z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, opisać je i przesłać do Organizatora konkursu. Spełnienie wszystkich zadań na odpowiednim poziomie skutkuje uzyskaniem honorowego tytułu "Szkoła Niepodległej".
Konkurs organizowany jest przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Iformacja o programie tutaj
Wolność odzyskaliśmy dzięki... – zorganizowanie debaty oksfordzkiej
W ramach partnerstwa szkół uczestniczących w programie "Aktywni w szkole, aktywni w regionie" nasza szkoła przygotowała i przeprowadziła debatę oksfordzką. W debacie wzięli udział przedstawiciele samorządów uczniowskich z zaprzyjaźnionych szkół: z Lipnicy Murowanej, Królówki i Bochni. Tematem przewodnim debaty był patriotyzm młodego pokolenia. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaprezentowania gościom lokalnego miejsca pamięci narodowej jakim jest cmentarz z okresu I wojny światowej na Jastrząbce. Przedstawiliśmy jego historię oraz to, jak troszczymy się o takie miejsca. Kolejnym punktem było spotkanie z Grupą Rekonstrukcji Historycznych "Kasztanka", zapoznanie z ubiorem i uzbrojeniem żołnierzy z czasów Legionów Piłsudskiego oraz sztuką fechtunku. Po prezentacji wszyscy zebrali się w szkole na sali gimnastycznej, gdzie po odśpiewaniu hymnu narodowego, odbyła się nastrojowa część artystyczna poświęcona długiej i trudnej drodze Polski do niepodległości. Następnie grupy uczniów reprezentujące poszczególne szkoły przedstawiły przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne o wybranych postaciach historycznych, którym zawdzięczamy naszą wolność. Wszystkie punkty programu miały na celu wprowadzenie uczniów w tematykę patriotyzmu i przybliżenie trudu Polaków włożonego w odzyskanie niepodległości. We wstępnej części debaty przedstawiciele samorządów uczniowskich ze wszystkich czterech szkół poszukiwali argumentów do zagadnienia "Wolność odzyskaliśmy dzięki...". Pod kierunkiem marszałka, w kameralnych grupach tworzyli plakaty podając liczne przykłady z historii - zarówno przebieg działań wojennych, jak i przybliżając sylwetki zasłużonych, wybitnych bohaterów z tamtego okresu. Po omówieniu wszystkich pomysłów z ekspertami - historykami i opiekunami, nastąpiła właściwa część debaty, czyli poszukiwanie argumentów potwierdzających lub obalających tezę, iż “Wolność odzyskaliśmy dzięki naszym przodkom, więc już nie musimy o nią walczyć”. Uczniowie ustalali, co dziś, w czasach pokoju można zrobić dla Ojczyzny i czy w ogóle trzeba coś robić. Argumenty pojawiły się zarówno za, jak i przeciw tej tezie. Przykładowo, zwolennicy tezy twierdzili, że w czasach pokoju strzeżeniem granic i bezpieczeństwa państwa zajmuje się wojsko, więc nie trzeba się już o nic martwić. Jednak przeciwnicy tezy udowadniali, że nawet żyjąc w wolnej Polsce, musimy pielęgnować postawy patriotyczne i pamiętać o przeszłości. W ten sposób zachowamy naszą tożsamość narodową. Zdecydowana większość uczestników debaty przychyliła się do tej tezy. W ramach podsumowania, nastąpiła projekcja filmu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej pt. “Niezwyciężeni”. Podczas debaty młodzi ludzie wykazali się dużą wiedzą i roztropnością, przez co zasłużyli sobie na miano Młodego Patrioty. Dlatego też, na zakończenie spotkania każdy otrzymał Dyplom Młodego Patrioty oraz drobne pamiątki i gadżety z naszego regionu. Spotkanie to było bardzo owocne, kształcące postawy obywatelskie oraz integrujące młodzież.
Galeria.
Przygotowanie projektu trasy turystycznej związanej z wydarzeniami lub ich bohaterami
„Śladem bohaterów i ich czynów” – tak nazwaliśmy trasę pieszych wędrówek utworzonych przez uczniów naszej szkoły na najbliższym dla nas terenie (Przewodnik.pdf). Parafrazując znane powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie” odkryliśmy, że najbliższa okolica zawiera mnóstwo miejsc, na których w przeszłości rozegrały się ważne dla Polski wydarzenia a wielu ludzi wykazało się ogromnym bohaterstwem. Przez teren naszej miejscowości Kamionki Małej przebiegał front wschodni I wojny światowej (operacja łapanowsko-limanowska), w kilku miejscowościach naszej gminy działały podczas II wojny światowej oddziały partyzanckie, tajne nauczanie a po wojnie antykomunistyczne podziemie. Warto te miejsca odwiedzić i poznać ich historię, zwłaszcza, że nasza okolica ma też nieocenione walory turystyczne. Podczas wycieczek uczniowie byli zapoznawani z miejscami ważnych wydarzeń historycznych i wykonywali ich fotografie. Sami ocenili jak przyjemnie jest nimi wędrować i warto do tego zachęcić innych. Zatem podjęliśmy decyzję o wykonaniu projektu trasy i rozpropagowaniu w środowisku lokalnym, a nawet szerszym jako przewodnik „Śladem bohaterów i ich czynów. Trasę, którą wyznaczyliśmy można podzielić na mniejsze odcinki, z których każdy będzie zawierał coś ciekawego; można ją rozpocząć przed naszą szkołą albo w dowolnym innym miejscu. Na początku szlaku na uwagę zasługuje wyjątkowe miejsce: stary dom Zofii Oleksy w Żmiącej, nauczycielki i organizatorki tajnego nauczania na tym terenie, pełen pamiątek po wyjątkowej „Pani Profesor”. Dzięki tajnym kompletom w czasie wojny w szkole średniej kształciło się kilkudziesięciu uczniów, 15 zdało tajną maturę a ponad 20 profesorów pracowało z narażeniem życia. Niemcy nie dowiedzieli się o istnieniu szkoły przez całą wojnę. Idąc dalej zobaczymy inne domy/miejsca tajnego nauczania, tereny działań partyzanckich lokalnej placówki AK „Ulga”, (która miała siedzibę w Ujanowicach), bunkry i leśne kryjówki Żołnierzy Wyklętych a nawet „fabrykę” sukna dla powstańców styczniowych. Tak dotrzemy do rozległego lasu (Łososiński Park Krajobrazowy) i zejdziemy do Laskowej, gdzie znajduje się dwór szlachecki z XVII w., w którym partyzanci ukrywali podczas wojny radiostację; ciekawe może być też zobaczenie miejsca, gdzie w czasie wojny wylądował z powodu awarii niemiecki samolot. Wędrujemy dalej doliną Łososiny w kierunku stuletniej neogotyckiej kaplicy w Maliniskach i docieramy do Jastrząbki na cmentarz z I wojny światowej; dalej Pasmem Łopuszańsko-Kobylańskim udajemy się na Kobyłę, o którą toczyły się zacięte walki w grudniu 1914 r. Atrakcją może być poszukiwanie w okolicy pozostałości okopów wojennych, które można jeszcze dostrzec. Na polanie obelisk upamiętniający rozstrzelanie partyzantów. Szlakiem pełnym wielu innych ważnych miejsc dotrzemy do punktu wyjścia. Opis trasy wzbogacony jest czarno-białymi fotografiami z 1914 r. wykonanymi przez Austriaków, które pokazują ten teren w czasie działań operacyjnych oraz aktualnymi zdjęciami.
Przewodnik, Przewodnik.pdf
Wycieczka Pasmem Łopuszańsko-Kobylańskim
Wycieczka w Pasmo Łososińskie
Otoczenie opieką miejsca pamięci
Trudna i często bolesna historia naszej Ojczyzny pozostawiła na polskiej ziemi liczne ślady niczym blizny po tysiącach walk, bitew, powstań…. Są nimi mogiły, krzyże a nawet całe cmentarze. Zdarzało się też, że i mogiły nie było, bo wróg obawiał się swojej ofiary nawet po śmierci. Pozostał tylko krzyż. Nasza szkoła opiekuje się takimi dwoma miejscami pamięci narodowej. Jednym z nich jest cmentarz z okresu I wojny światowej, duży, z kilkudziesięcioma kamiennymi nagrobkami, krzyżami żeliwnymi, kaplicą. Drugi – to żelazny krzyż na skraju lasu, daleko od ludzkich osiedli, pod którym nie spoczywa jednak żadne ciało ponieważ do dziś nie jest odnalezione. To symboliczna mogiła Żołnierza Wyklętego Władysława Bukowca, który w tym miejscu zginął od serii z karabinu maszynowego wystrzelonej przez UB-eków.
Cmentarz wojenny, którym się opiekujemy położony jest w pięknym zakątku naszej miejscowości Kamionki Małej na szczycie wzniesienia Jastrząbka; nosi nr 357. Odwiedzanie go i porządki na nim wpisane są w kilkudziesięcioletnią tradycję naszej szkoły. Postanowiliśmy jednak pogłębić starania poprzez przeprowadzenie akcji społecznych we współpracy ze środowiskiem. W wakacje chętni uczniowie razem z rodzicami i nauczycielami wyczyścili z mchu kamienne nagrobki i ogrodzenie; dwukrotnie w tym roku zaangażowaliśmy strażaków z OSP do pomocy w uporządkowaniu otoczenia nekropolii tj. wycięcia krzaków, cierni, podcięcia gałęzi drzew aby zapewnić prześwit i osuszenie kamienia. Zwróciliśmy się też do wójta gminy z prośbą o utwardzenie dojścia do cmentarza, aby turyści nie zniechęcali się widząc błoto i kałuże przed wejściem. Sołtys wsi i strażacy zainspirowani naszymi działaniami przygotowali przed cmentarzem miejsce dla konnej grupy rekonstrukcji historycznej. Młodsi uczniowie odbywają wycieczki co najmniej dwukrotnie w roku, przynoszą znicze i usuwają chwasty. Ukoronowaniem naszych zabiegów było opracowanie folderów informacyjnych o historii tego miejsca, które rozdawaliśmy gościom podczas Święta Niepodległości, które jest obchodzone uroczyście na cmentarzu.
Natomiast symboliczny grób żołnierza antykomunistycznego podziemia odkryliśmy dopiero kilka lat temu. W tym roku w czerwcu wybraliśmy się po raz pierwszy w to miejsce urządzając całodniową pieszą wycieczkę szkolną, na którą wybrali się wszyscy uczniowie. Skromny krzyż upamiętniający miejsce śmierci Władysława Bukowca znajduje się kilkanaście kilometrów od szkoły w miejscowości Żmiąca pod szczytem Jaworza. Bardzo chcieliśmy tam dotrzeć, bo od kilku lat kultywujemy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, poznaliśmy dzieje lokalnej organizacji zwanej „Wojskiem Generała Andersa”. Zaprosiliśmy do szkoły żyjącą jeszcze siostrę zabitego Władysława, która opowiedziała wiele przejmujących historii z tamtych okrutnych czasów. Dowiedzieliśmy się dlaczego nigdzie nie ma grobu tego żołnierza, czemu ubecy tak bardzo się go obawiali. Postanowiliśmy zaopiekować się tym skromnym ale ważnym miejscem pamięci narodowej.
Biało-czerwona w każdym oknie - zaplanowanie i przeprowadzenie akcji
Biało-czerwona flaga to jeden z najważniejszych naszych symboli narodowych. Szacunek, ale też i popularyzacja tego polskiego znaku jest bardzo ważnym zadaniem szkoły. W roku 100. rocznicy niepodległości podjęliśmy w naszej szkole zadanie przekonania jak największej ilości mieszkańców naszej wioski do ozdobienia swojego domu lub firmy biało-czerwonymi barwami. Oczywiście głównymi wykonawcami zadania byli uczniowie szkoły, którzy mieli za zadanie wymyślić jakąś ciekawą formę popularyzacji naszych barw narodowych. Po zapoznaniu z historią biało-czerwonej kokardy narodowej oraz różnymi ciekawostkami dotyczącymi jej kultywowania, dzieci postanowiły, że ozdobią okna naszej szkoły i przedszkola papierowymi kwiatami, własnoręcznie wyciętymi. Na kilka dni przed 2 maja wycięły blisko dwa tysiące białych i czerwonych kwiatów a następnie nakleiły je na okna szkoły tworząc efekt powiewających flag. Oczywiście dodatkowo udekorowaliśmy budynek również wieloma flagami, co razem stworzyło piękny efekt. Teraz przyszedł czas na ozdobienie wszystkich domów w miejscowości, zarówno domów uczniów jak i pozostałych mieszkańców. Dzieci wykorzystały pomysły wyniesione ze szkoły. Przygotowaliśmy też komunikat do mieszkańców, który wywiesiliśmy w kilku miejscach oraz ogłosiliśmy w internecie naszą akcję. Poinformowaliśmy mieszkańców jak ważnym świętem jest Dzień Flagi, który obchodzimy 2 maja oraz jak długą historię mają nasze barwy i poprosiliśmy o przystrojenie domów flagami. Uczniowie mieli za zadanie sfotografować własne zdobienia domów a także zaobserwowane inicjatywy sąsiadów, znajomych czy rodziny. Z tych fotografii wykonaliśmy w szkole okolicznościową dekorację. Było to konieczne ponieważ nasza wioska licząca niewiele ponad 200 domów ma zabudowę rozproszoną; niewiele domów jest usytuowanych przy drodze głównej, zdecydowana większość w oddali, wśród pól. Stąd nie można uzyskać efektu rzędu flag blisko siebie skupionych. Jednak przyniesione przez dzieci fotografie pokazały wiele flag trzepocących na balkonach a także flagi "kwiatowe" wykonane przez uczniów również w domu. Szkolna wystawa pokazała, że nasz apel dotarł do wielu ludzi, flaga zawisła na licznych domach, w tym na domu sołtysa, remizie OSP, kościele parafialnym, plebanii, sklepach, zakładzie blacharskim a nawet na przydrożnych kapliczkach. Uznaliśmy, że nasz cel został osiągnięty. Dopełnieniem tego zadania było wybudowanie przy szkole masztu i uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, która będzie na nim powiewała do końca 2018 roku oraz podczas każdego ważnego święta narodowego. Galeria
Udział w obchodach świąt państwowych
W naszej gminie – Laskowa – uroczyste obchody świąt państwowych są zjawiskiem częstym i społecznie pożądanym. Chętnie w nich bierzemy udział, a w roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości zaangażowaliśmy się szczególnie. 4 sierpnia 2018 r. władze samorządowe zorganizowały wielką imprezę patriotyczną dla całej gminy oraz licznie zaproszonych gości. Była ona poświęcona uczczeniu tak ważnego wydarzenia jakim było odrodzenie się państwa polskiego po 123 latach zaborów. Imprezę zorganizowano w sierpniu, gdyż głównym jej elementem było wielkie widowisko plenerowe, które w listopadzie nie powiodło by się ze względu na aurę. Nasza szkoła wzięła czynny udział w uroczystości a także w przygotowaniach do niej. Na kilka miesięcy przed imprezą na prośbę władz gminnych podjęliśmy się przygotowania wspólnie z innymi szkołami biało-czerwonych rozet (kotylionów) dla wszystkich uczestników. Wykonaliśmy starannie 266 sztuk, a łącznie z innymi szkołami 1,5 tys. Uczniowie starszych klas włączyli się w obsługę uroczystości jako wolontariusze. Ich zadaniem było przypinanie rozet gościom, zdobienie dzieciom twarzy kolorami biało-czerwonymi, usadzanie uczestników uroczystości na wyznaczonych miejscach, pomoc występującym artystom i grupom rekonstrukcji historycznych. Wolontariusze wcześniej odbyli odpowiednie przeszkolenie. W dniu uroczystości wystawiliśmy poczet sztandarowy, który wraz z kilkunastoma innymi pocztami z terenu gminy uświetniał to wydarzenie. Po uroczystej mszy św. i przemarszu na stadion, wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Głównym punktem programu było wielkie, ponad dwugodzinne widowisko patriotyczne „Od miłości do niepodległości”, w którym wzięło udział dwustu aktorów – amatorów (mieszkańców naszej gminy). Widowisko pięknie zobrazowało naszą ponadtysiącletnią historię, raz wzniosłą i wspaniałą, kiedy indziej tragiczną. Było niezwykle barwne i wzruszające a członkowie grupy rekonstrukcji historycznych „Kasztanka” w strojach z epoki znakomicie pokazali potęgę naszego oręża. Uroczystość zakończyła się patriotycznym karaoke, podczas którego w niebo wypuszczono białe i czerwone balony.
Po raz drugi uczciliśmy Święto Odzyskania Niepodległości w 11 listopada biorąc udział w uroczystej mszy św. za ojczyznę, która odbywa się na cmentarzu wojennym z I wojny światowej, położonym na wzgórzu Jastrząbka w naszej miejscowości Kamionce Małej. Jest to gminna uroczystość o 23-letniej tradycji, na którą przybywają władze samorządowe, lokalni politycy i liczni mieszkańcy. Jako współgospodarze podjęliśmy wcześniej prace przygotowujące to miejsce do uroczystości: porządki, udekorowanie cmentarza wiązankami kwiatów, zapaliliśmy znicze oraz wydaliśmy ulotki informacyjne o jego historii. Przed mszą św. uczniowie przedstawili patriotyczny program artystyczny. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe z naszej szkoły, OSP i Solidarności RI. Rangi tej podniosłej uroczystości dodał udział GRH „Kasztanka” oraz młodzież z organizacji strzeleckich.
Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku
Szacunek dla tak wielkiego Polaka jakim jest Marszałek Józef Piłsudski jest powinnością każdego obywatela naszego kraju. W szkole bardzo dbamy o to, aby uczniowie poznali jego zasługi dla ojczyzny, w tym ważną rolę w odzyskaniu niepodległości. Od kilku lat Szkolny Klub Historyczny działający w naszej szkole przeprowadza akcje i konkursy związane z Józefem Piłsudskim, współpracując przy tym z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy udział w akcji „Złóż życzenia Marszałkowi”, która bardzo spodobała się dzieciom. Przeprowadzenie akcji poprzedzone było przygotowaniem i wyeksponowaniem informacji o życiu i działalności Marszałka. Dodatkowo sięgnęliśmy do wspomnień z akcji „Dał Polsce wolność, granice, szacunek i moc”, wyjazdów na Wawel do grobu Piłsudskiego i innych przedsięwzięć. W tym roku – roku niepodległości – w ramach pracy SKH poznaliśmy również historię walk Józefa Piłsudskiego wraz z Legionami na ziemi limanowskiej w okresie I wojny światowej (wrzesień – grudzień 1914 roku). Odkryliśmy, że Wódz przebywał bardzo blisko naszej miejscowości, co wszystkich uczniów niezwykle zainteresowało i zachwyciło. W listopadzie ogłoszona została w szkole akcja przygotowania kartek z życzeniami urodzinowymi dla Marszałka. Dzieci bardzo chętnie do niej przystąpiły. Wykonały wiele bardzo ciekawych i różnorodnych pocztówek, często pracowały nad nimi całe rodziny, co było dodatkową wartością tej akcji. Z tych pięknych prac została przygotowana okolicznościowa wystawa, która przez kilka dni zdobiła hol szkoły. Następnie jury wybrało kilka najciekawszych pocztówek i najlepszych życzeń a te przed 5 grudnia zostały przesłane do Muzeum w Sulejówku. Mamy nadzieję, że Marszałek Piłsudski byłby zadowolony z zaangażowania i pracy uczniów naszej szkoły. Galeria.
Lorem Ipsum
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.