Kronika wydarzeń
- KRONIKA 2024/2025
- Konkursy i osiągnięcia 2024/2025
- KRONIKA 2023/2024
- Konkursy i osiągnięcia 2023/2024
- KRONIKA 2022/2023
- Konkursy i osiągnięcia 2022/2023
- Kronika 2021/2022
- Konkursy i osiągnięcia 2021/22
- KRONIKA 2020/2021
- Konkursy i osiągnięcia 2020/2021
- KRONIKA 2019/2020
- Konkursy i osiągnięcia 2019/2020
- KRONIKA 2018/2019
- Konkursy i osiagniecia 2018/2019
- KRONIKA 2017/2018
- Konkursy i osiągnięcia 2017/2018
- KRONIKA 2016/2017
- Konkursy i osiągnięcia 2016/2017
- KRONIKA 2015/2016
- Konkursy i osiagnięcia 2015/2016
- KRONIKA 2014/15
- Konkursy i osiągnięcia 2014/15
- KRONIKA 2013/14
- Konkursy i osiągnięcia 2013/14
- KRONIKA 2012/13
- Konkursy i osiągnięcia 2012/13
- Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży
- KRONIKA 2011/12
- Konkursy i osiągnięcia 2011/2012
- KRONIKA 2010/11
- Konkursy i osiągnięcia 2010/11
- KRONIKA 2009/10
- Konkursy i osiągnięcia 2009/10
- KRONIKA 2008/09
- Konkursy i osiągnięcia 2008/09
- KRONIKA 2007/08
- Konkursy i osiągnięcia 2007/08
- Digitalizacja
Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży
Życzenia świąteczne z Ukrainy
Шановна пані Ванда! Шановні колеги!
Вітаємо Вас із Новим роком і Різдвом Христовим!
Нехай різдвяна радість
не минає Ваш дім.
Хочемо висловити щирі святкові
побажання миру, злагоди і добра
у Ваших оселях.
Міцне здоров’я, гарний настрій, творча
енергія і наснага хай супроводжують
Вас протягом всього року,
Хай здійснюються
найсміливіші проекти і плани,
Хай фортуна сприяє перемогам
і досягненням у всіх сферах життя!
Бажаємо Вам родинного щастя,
товариського визнання, гармонійного
кохання і душевного комфорту!
Смачної куті, веселих Вам свят,
Щедрої коляди, привітної долі
та щасливого Нового року!
Благодатні слова промовляймо!
Про Родину святу пам'ятаймо!
Добрих днів, ясних мрій
Ми бажаємо усім
та Ісуса новонародженого
щиро в серце приймім!
З найкращими побажаннями Андрій Скібньовський та весь колектив школи .
Передайте слова вітання усім добрим людям , які нас приймали на Ваших теренах.
Pobyt gości z Ukrainy w Szkole Podstawowej w Kamionce Małej w dniach 20 - 29 lipca 2011 r. w ramach programu polsko - ukraińskiej wymiany młodzieżowej.
Pierwszy dzień (środa). Dzieci, młodzież i nauczyciele z zaprzyjaźnionej szkoły w Starym Skałacie na Ukrainie przybyli 20 lipca w godzinach okołopołudniowych do naszej szkoły w Kamionce. Zmęczeni długą wyczerpującą podróżą i niezbyt miłą przeprawą graniczną, nie kryli zadowolenia a nawet zachwytu, gdy przekroczyli progi naszej szkoły. Po zakwaterowaniu, obiedzie i krótkim odpoczynku tego samego dnia wieczorem odbyło się pierwsze spotkanie integracyjne. Mimo różnic językowych, z porozumieniem się nie było najmniejszych problemów. Bardzo miło i szybko upłynął pierwszy dzień spotkania.
Nasi goście przybyli do nas w liczbie 38 osób. Są to: pan dyrektor Szkoły w Starym Skałacie Andrij Skibniewskij, nauczyciele: Adela Shmahai, Ollga Goncharyk, Mariya Humenyiuk, Halina Pawlyuk, Hanna Shpak, Zenovija Sivozad, Halina Semchyshyn, Halina Vasylyuk, dwóch rodziców oraz 27 dzieci w wieku 11 - 16 lat.
Drugi dzień (czwartek). Przed południem goście poznawali najbliższą okolicę, w tym kośćiół pw. św. Katarzyny PiM w Kamionce Małej. Po zabytkowej świątyni oprowadzała ich przewodniczka Marta, która bardzo ciekawie przedstawiła historię i walory kościoła. Goście wpisali się do pamiatkowej księgi. Po obiedzie autokarem wyruszylismy na poznawanie naszej gminy. Wycieczkę rozpoczęto w Maliniskach przybliżjąc historię pięknej kaplicy pw. Matki Boskiej Szkaplerznej. Następnie pokazaliśmy gościom wspaniałą panoramę Beskidu Wyspowego z przełęczy Widoma, stację narciarską Laskowa - Kamionna, centrum Laskowej wraz ze szkołą, boiskiem - Orlikiem, siedzibę władz Gminy Laskowa i inne budynki użyteczności publicznej. Na chwilę zatrzymaliśmy się w restauracji Laskowianka na kawę (nauczyciele) i na lody (dzieci) gdyż dalsze zwiedzanie uniemożliwił ulewny deszcz. Potem pokazaliśmy naszym przyjaciołom zabytkowy dwór, skansen i udaliśmy się do Żmiącej gdzie resztę dnia spędziliśmy przy stawach rybnych smakując pysznego pstraga u pana Stanisława Nowaka. Nasi goście byli zauroczeni pięknem gminy Laskowa.
Trzeci dzień (piątek). W strugach deszczu odbyła się wycieczka do Krakowa. Mimo bardzo niesprzyjającej aury wiele udało się zobaczyć w naszym pięknym mieście wojewódzkim a to za sprawą znakomitej przewodniczki po Krakowie pani Larysy, która w języku ukraińskim żywo i barwnie opowiadała o zabytkach i historii królewskiego grodu. Po powrocie do Kamionki Ukraińcy długo wypytywali o szczegóły dotyczące tego co mogli podziwiać w Krakowie. Widać było, że Kraków to na Ukrainie bardzo popularne i rozpoznawalne miasto polskie. Mimo zmęczenia wycieczką nasi goście długo w szkole bawili się grając w pin-ponga, bilard, piłkarzyki, warcaby i inne gry, które im udostępniliśmy aby mogli wesoło spędzać czas. W tych zabawach towarzyszyła im młodzież z Kamionki, z którą częściowo się znali z poprzednich wizyt i wspólnych spotkań.
Czwarty dzień (sobota). Od rana goście spacerowali po wsi, oglądali okolicę a nawet nawiązywali kontakt z mieszkańcami. Po południu zorganizowaliśmy wyjazd autokarem na Pasierbiec do naszego pięknego Sanktuarium Maryjnego. To miejsce zrobiło na nich bardzo dobre wrażenie. Przede wszystkim dlatego, że w Starym Skałacie a raczej w jego pobliżu, w miejscowości Połupanówka, jest bardzo podobne miejsce zwane Świętą Górą, gdzie znajduje się kościół katolicki i cerkiew prawosławna - świątynie wybudowane w miejscu licznych cudów i bardzo czczone przez pobożną miejscową ludność. Przy nich - staraniem księdza Wojciecha Bukowca, wieloletniego proboszcza Starego Skałatu - powstała na zboczu wzgórza droga krzyżowa, podobna do tej na Pasierbcu. Nasi goście, bez względu na swoje wyznanie (prawosławni i katolicy) z wielką pobożnością przeszli drogą krzyżową, modląc się i podziwiając. Potem wszyscy uczestniczyliśmy w nabożeństwie w kościele a po nabożeństwie dziwnym zbiegiem okoliczności i całkiem przypadkowo Ukraińcy spotkali siostrę zakonną Bronisławę z Krosnej, która jak się okazało w latach dziewięćdziesiątych pracowała na Ukrainie w okolicach Starego Skałatu i doskonale znała tamte strony, dużo mówiła w języku ukraińskim a nawet wspólnie śpiewano pieśni maryjne po ukraińsku na schodach pasierbieckiego Sanktuarium. To były bardzo miłe chwile.
Piąty dzień (niedziela). Na ten dzień zaplanowano integracyjne spotkanie dzieci, młodzieży i dorosłych ze strony ukraińskiej i polskiej. Wieczorem o godzinie dwudziestej spotkalismy się w świetlicy pięknie udekorowanej w barwy narodowe obydwu krajów. Na spotkanie z zagranicznymi gośćmi przybała pani wójt Stanisława Niebylska, przewodnicząca Rady Gminy pani Ewa Pajor, sołtys wsi i zarazem radny pan Krzysztof Czech z żona Barbarą, radny Stanisław Piegza i pani Dorota Piegza, przewodnicząca Rady Rodziców pani Edyta Krawczyk oraz nauczyciele szkoły i bardzo licznie dzieci i młodzież z Kamionki. Po wspólnej prezentacji i wystąpieniu dyrektora szkoły, uczniowie ze strony polskiej, którzy rok wcześniej uczestniczyli w wyjeździe na Ukrainę przedstawili krótkie wspomnienia z tego pbytu. Strona ukraińska przygotowała piękną pieśń o przyjaźni, którą wszyscy odśpiewali, spontanicznie trzymając się za ręce. Następnie młodzież pozostawiono na sali gdzie rozpoczęła się dyskoteka a dorośli przy kawie bądź herbatce i ciastku długo rozmawiali dzieląc się spostrzeżniami, wymieniając informacjami o swoich zwyczajach, pracy, sposobach życia itp. Odkryliśmy, że dużo więcej nas łączy niż dzieli. To było niezapomniane przeżycie, bardzo ciekawe spotkanie.
Szósty dzień (poniedziałek). Na ten dzień zaplanowaliśmy "zdobycie" krzyża i góry w Limanowej a nastepnie ognisko w kamieniołomie. Niestety, paskudna wręcz pogoda uniemożliwiła te plany. Przed południem więc nasi goście bawili się wyłącznie w szkole a wieczorem udaliśmy się z wizytą do siostry Bronisławy do Krosnej, gdyż mieliśmy stosowne zaproszenie. Siostra Bronisława, która bardzo przeżywała to, że mogła spotkać przybyszów z miejsc jej kiedyś bardzo bliskich, przyjęła ich niezwykle serdecznie. Podczas oglądania szkoły w Krosnej nasi goście mieli okazję spotkać posła Wiesława Janczyka. Siostra Bronisława oprowadziła także po krośnieńskim kościele a na koniec przyjęła w Domu Sióstr. Rozmowy o wspólnych znajomych, o znanych miejscach przeciągnęły się bardzo długo.
Siódmy dzień (wtorek). Wycieczka do Ojcowa. Na szczęście deszcz w tym dniu nam "odpuścił" i przy niezłej pogodzie pokazaliśmy Ukraińcom piękno Ojcowskiego Parku Narodowego, grotę Łokietka, Bramę Krakowską i inne imponujące skały, zwiedziliśmy zamek w Pieskowej Skale a pod Maczugą Herkulesa zrobiliśmy piękne pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej trochę zakupów w Tesco i na koniec pizza w Laskowiance.
Ósmy dzień (środa). Pogoda znów kapryśna więc młodzież głównie bawi się w szkole a dorośli poznają bardziej "gospodarczą" stronę Polski. Wieczorem miłą niespodziankę sprawił wszystkim pan sołtys: przygotował w raz z żoną w soim gospodarstwie agroturystycznym grilla dla gości. Ponieważ pogoda nie pozwalała na zabawę pod gołym niebem, młodzież urządziła sobie integracyjną dyskotekę w szkole, starsi zaś woleli dyskusje i dwujęzyczną wymianę zdań w altance.
Dziewiąty dzień (czwartek). Zakopane. Udało się bez deszczu choć w sporych chmurach pokazać naszym gościom piękno Tatr i Zakopanego. Ze szczytu Gubałówki podziwiano piękny, wyjątkowo groźnie wyglądający górski pejzaż. Wiele atrakcji dzieciom i dorosłym sprawił wyjazd kolejką krzesełkową i zjazd wagonikami z Gubałówki. Zachwycali się urokiem naszej zimowej stolicy a wielu z nich nie słyszało nigdy o Zakopanem. Pokazaliśmy gościom Krupówki, cmentarz i kościół na Pęksowym Brzyzku, Sanktuarium na Krzeptówkach no i oczywiście skocznię narciarską. Pełni wrażeń i zmęczeni wrócili do Kamionki ale to wcale nie przeszkodziło w organizacji kolejnej dyskoteki, oczywiście integracyjnej.
Dziesiąty dzień (piątek). Dzień pożegnania i wyjazdu naszych gości. Zaraz po obiedzie w kościele parafialnym ks. proboszcz odorawił mszę św., w której uczestniczyli wszyscy Ukraińcy oraz polscy nauczyciele. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie dorośli przy kawie wymieniali swoje ostatnie spostrzeżenia a młodzież polska i ukraińska adresy i telefony. Goście wpisali się do księgi pamiątkowej szkoły, wykonano ostatnie pamiątkowe zdjęcia. Na koniec wręczyliśmy nauczycielom drobne upominki, dzieciom słodkie paczki na drogę i ostatecznie pożegnaliśmy ich, życząc im dobrej drogi. No cóż... cała droga była w porządku, z wyjątkiem przekroczenia granicy. Ale to już inna historia. My na zakończenie obiecaliśmy sobie kolejne spotkanie za rok.
Gorąco dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom i sympatykom naszego przedsięwzięcia. Spotkaliśmy się z ogromną ofiarnością i bezinteresowną pomocą bardzo wielu ludzi oraz przychylnością i otwartością władzy samorządowej. Nasi goście z Ukrainy również zauważyli i docenili to otwarcie i życzliwość, za którą sedecznie dziękują.
"Człowiek jest wielki nie przez to co, co ma,
nie przez to kim jest,
lecz przez to, czym dzieli sie z innymi".
Relacja z wycieczki dzieci i młodzieży z Kamionki Małej do Starego Skałatu na Ukrainę - 15 - 18 czerwca 2010 r.
Zobacz zdjęcia
W dniach 15 – 18 czerwca 2010 roku uczniowie naszej szkoły odbyli pierwszą zagraniczną wycieczkę. Był to wyjazd do zaprzyjaźnionej szkoły w Starym Skałacie na Ukrainie w ramach programu Polsko – Ukraińskiej Wymiany Młodzieżowej. Wzięło w nim udział 22 uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum oraz sześć osób dorosłych. Mimo, że był to bardzo krótki wyjazd - zaledwie 3-dniowy dostarczył wszystkim wspaniałych wrażeń. Podczas tego pobytu zwiedziliśmy Lwów, Krzemienic, Tarnopol no i oczywiście Stary Skałat oraz jego okolice.
Dzień pierwszy: zwiedzamy Lwów, a w nim: zabytkowy rynek i Stare Miasto z wieloma pięknymi kościołami, cerkwiami, kamienicami i pomnikami, Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich a ze szczytu Góry Zamkowej podziwialiśmy panoramę miasta. Podczas tego zwiedzania towarzyszyli nam: dyrektor szkoły w Starym Skałacie Andrij Skibniowskij, wicedyrektor Adela Rybak oraz nauczyciele: Oksana i Adela, którzy z samego rana przywitali nas we Lwowie. Większość tych osób mieliśmy okazję poznać rok temu w Polsce. Wieczorem dotarliśmy do Starego Skałatu i zamieszkaliśmy na plebanii u ks. Wojciecha Bukowca (pochodzącego ze Żmiącej). Podczas wieczornej mszy św. przygotował on nam niesamowite powitanie; czuliśmy się tam fantastycznie.
Dzień drugi. Następnego dnia przebyliśmy 130 km do Krzemieńca – miejsca urodzenia naszego wybitnego poety Juliusza Słowackiego. Zwiedziliśmy jedyne na świecie Muzeum Słowackiego, dawny klasztor jezuicki, kościół licealny i wspięliśmy się na Wzgórze Bony skąd rozpościerał się niesamowity widok na urodziwy Krzemieniec i okolicę. Z Krzemieńca pojechaliśmy do Poczajowa, gdzie znajduje się przepiękna Ławra Poczajowska. Po powrocie do Starego Skałatu udaliśmy się do zaprzyjaźnionej szkoły, aby spotkać się z tamtejszą młodzieżą, a wśród nich z naszymi znajomymi z ubiegłego roku, którzy gościli w Kamionce. Nasi przyjaciele urządzili uroczyste powitanie. W pięknie udekorowanej symbolami Polski i Ukrainy świetlicy zgromadziło się bardzo dużo osób: uczniowie, nauczyciele, rodzice, przedstawiciele instytucji kulturalnych. Młodzież wręczyła na ręce pani dyrektor Wandy Chochlińskiej bogato zdobiony bochen chleba i przedstawiła program artystyczny w języku polskim i ukraińskim. Sprawiła nam ogromną radość i niespodziankę recytując liczne dzieła naszych największych wieszczów: Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza, w tym całą „Świteziankę” oraz śpiewając wiele znanych polskich piosenek. Trzeba przyznać, że śpiewanie to ich mocna strona, byliśmy tym oczarowani. Po części oficjalnej uczniowie polscy i ukraińscy oddali się zajęciom bardziej prozaicznym, a więc był mecz piłki nożnej, wspólne wykonywanie plakatów a późnym wieczorem dyskoteka. Nauczyciele polscy i ukraińscy mimo barier językowych znakomicie się porozumiewali i wymieniali informacjami o swoich szkołach.
Trzeci dzień pobytu na Ukrainie poświęcony był poznaniu najbliższej okolicy. Stary Skałat położony jest na ziemi tarnopolskiej. Miejscowość ta i jej okolice posiadają liczne zabytki, ciekawe legendy i ważne miejsca lokalnego kultu. Katolicy, greko-katolicy i prawosławni żyją tu w zgodzie i przyjaźni co potwierdza pracujący od szesnastu lat ks. Wojciech Bukowiec. Nas urzekła również niezwykła przyroda tego miejsca: rozległe pola, step aż po horyzont. Po południu nadszedł czas pożegnania z Ukrainą i naszymi przyjaciółmi. Obiecaliśmy sobie, że za rok znowu się spotkamy. W drodze powrotnej zwiedziliśmy jeszcze Tarnopol – stolicę województwa. Zobaczyliśmy zabytkowy gmach teatru, pałac Tarnopolskich oraz fantastyczne jezioro tarnopolskie w samym środku miasta, nad którym tarnopolanie mile spędzają wolny czas. Wracając obwodnicą Lwowa z okien autokaru mieliśmy okazję zobaczyć budowę stadionu na Euro 2012.
Nasza krótka (trzydniowa) wycieczka dostarczyła nam niesamowitych wrażeń. Za rok znów tam wyruszamy!
Relacja z dziesięciodniowego pobytu młodzieży ukraińskiej w Polsce - lipiec 2009
Tutaj obejrzycie zdjęcia z polsko - ukraińskiej wymiany młodzieży
Partner ukraiński:
Szkoła Ogólnokształcąca 1-3 stopnia w Starym Skałacie
47-845 Stary Skałat
Rejon Podwołczyński
Województwo Tarnopolskie
Tytuł projektu realizowanego w Polsce:
"Nauka i zabawa najlepszą drogą do przyjaźni"
Wnioskodawca i organizator:
Szkoła Podstawowa im. Jana Matejki
Kamionka Mała 134
Termin realizacji projektu:
15 - 24 lipca 2009 r. - pobyt grupy ukraińskiej w Polsce; maj 2010 wyjazd grupy polskiej na Ukrainę
Instytucja współfinansująca:
Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, http://www.nck.pl/kategoria/23/polskoukrainska-wymiana-mlodziezy/pr/true
Liczba uczestników wymiany:
Po 40 uczniów z każdej ze stron oraz po 4 opiekunów.
Dnia 7 lipca otrzymaliśmy faksem listę młodzieży ukraińskiej: 26 dziewczyn, 12 chłopców. Wiekowo przedstawia się ona następująco: 4 jedenastolatków, 5 dwunastolatków, 6 trzynastolatków, po 7 cztrenasto i piętnastolatków, 9 szesnastolatków, 2 siedemnastolatków.