• Regulamin Rady Rodziców

działającej przy Szkole Podstawowej w Kamionce Małej

& 1

CELE I ZADANIA RADY RODZICÓW

1. Reprezentowanie ogółu rodziców oraz podejmowanie działań zmierzających do doskonalenia statutowej działalności szkoły.
        2. Działanie na rzecz opiekuńczej funkcji szkoły.
        3. Pobudzanie i organizowanie form aktywności wśród rodziców na rzecz szkoły.
        4. Gromadzenie funduszy dla wsparcia szkoły.
        5. Zapewnienie rodzicom rzeczywistego wpływu na działalność szkoły poprzez:

1. Znajomość zadań i zamierzeń dydaktycznych i wychowawczych szkoły i klasy,
        2. Uzyskiwanie w każdym czasie rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego postępów lub trudności,
        3. Znajomość regulaminu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów,
        4. Uzyskiwanie porad w sprawach wychowania i kształcenia,
        5. Wyrażanie i przekazywanie opinii na temat pracy szkoły.

& 2

ORGANIZACJA DZIAŁANIA

1. Najwyższą władzą jest plenarne zebranie wszystkich rodziców.
        2. Podstawowym ogniwem organizacyjnym ogółu rodziców jest zebranie rodziców klasy.
        3. Zebranie rodziców klasy wybiera spośród siebie klasową radę rodziców zwaną dalej trójką klasową składającą się z trzech osób.
        4. Plenarne zebranie rodziców wybiera spośród siebie prezydium zwane dalej Radą Rodziców złożone z trzech członków.
        5. Kadencja rady rodziców trwa trzy lata.

& 3

TRYB PODEJMOWANIA UCHWAŁ I WNIOSKÓW

1. Uchwały podejmuje się na zebraniach plenarnych zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy rodziców.
        2. Głosowanie może być jawne lub tajne. W przypadku głosowania tajnego powołuje się trzyosobową komisję skrutacyjną.
        3. Podjęte uchwały są protokołowane w księdze Rady Rodziców.

& 4

SPOSÓB WYBIERANIA TRÓJEK KLASOWYCH I RADY RODZICÓW

1. Wybory trójek klasowych odbywają się co roku na pierwszym zebraniu rodziców.
        2. Wybory Rady Rodziców odbywają się co trzy lata w miesiącu wrześniu. W razie potrzeby mogą odbyć się wybory uzupełniające na kolejnym zebraniu plenarnym rodziców po odejściu któregoś z członków.
        3. Wybory do trójek klasowych i Rady Rodziców odbywają się w głosowaniu jawnym. Wybrane zostają osoby, które uzyskały akceptację co najmniej 50% rodziców.
        4. Zgłoszeni kandydaci muszą wyrazić ustnie zgodę na kandydowanie.

& 5

ZASADY GROMADZENIA I WYDATKOWANIA FUNDUSZY RADY RODZICÓW

1. Rada Rodziców gromadzi fundusze na wspieranie statutowej działalności szkoły z następujących źródeł:

1. Ze składek rodziców,
        2. Z wpłat osób fizycznych, organizacji, instytucji i fundacji,
        3. Z dochodowych imprez prowadzonych przez Radę Rodziców dla rodziców i mieszkańców środowiska,
        4. Z działalności gospodarczej,
        5. Z innych źródeł.
        1. Wysokość składki ustala się na początku każdego roku szkolnego na zebraniu plenarnym rodziców szkoły.

2. Wysokość składki uzależniona jest od liczby dzieci w szkole; składa się z dwóch części: stała przypadająca jednakowo na każdą rodzinę mającą dzieci w szkole oraz dodatkowa, niewielka kwota na każde kolejne dziecko, jednak nie więcej niż na troje dzieci w szkole.
        3. Dzieci z rodzin wielodzietnych i znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej mogą być częściowo lub w całości zwolnione ze składki.
        4. Fundusze gromadzone przez Radę Rodziców wydatkowane są na:
        1. Organizowanie imprez dziecięcych takich jak: andrzejki, choinka, Dzień Patrona Szkoły, Dzień Dziecka,
        2. Zakup pomocy dydaktycznych, książek i wyposażenia szkoły,
        3. Drobne remonty i naprawy,

& 6

OBSŁUGA KSIĘGOWO – RACHUNKOWA

1. Rada Rodziców prowadzi księgę rozliczeniowo – rachunkową, w której księgowane są dochody i wydatki Rady.
        2. Składki rodziców zbierane są na listę zawierającą: imię i nazwisko wpłacającego rodzica, adres, kwotę, liczbę dzieci w szkole oraz potwierdzenie wpłaty.
        3. Rachunki za towary i usługi wykonywane na rzecz Rady Rodziców i szkoły są gromadzone w odrębnej teczce rachunków, opisane i potwierdzone przez przewodniczącego Rady Rodziców, rodziców organizujących imprezę lub dyrektora szkoły.
        4. Rada Rodziców może posiadać rachunek bankowy, na którym gromadzi środki finansowe pochodzące z różnych źródeł np. fundacji, darczyńców itp.
        5. Zasady wydatkowania tych środków są takie same jak opisane w & 5 pkt. 5.

& 7

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1. Regulamin Rady Rodziców (i zmiany w nim) jest uchwalany na zebraniu plenarnym ogółu rodziców, w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
        2. Rada Rodziców posługuje się pieczątką podłużną o treści: