• Wycieczki

ZDOBYWAMY ŁYSĄ GÓRĘ I MIEJSKĄ GÓRĘ

22 czerwca uczniowie klasy IV wraz z p. Ewą Ficoń wędrowali niebieskim i żółtym szlakiem na Łysą Górę i Miejską Górę.
          Po drodze podziwiali wspaniałą panoramę Beskidu Wyspowego.

Dopisywała nam piękna, słoneczna pogoda i humor.

Na skraju lasu zobaczyliśmy chronioną lilię złotogłów

WĘDRUJEMY GORCZAŃSKIMI SZLAKAMI

28 maja 2016 r. (sobota) członkowie naszego koła LOP (Katarzyna Jonik, Katarzyna Knurowska, Przemek Orzeł i Kacper Dutka) wraz z opiekunem - p. Ewą Ficoń uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Gorczański Park Narodowy. Wędrowaliśmy z Łopusznej (Gajówka Mikołaja - centrum dydaktyczne GPN) na Jankówki. Podziwialiśmy polany, pełne kwitnących storczyków. Zachwycaliśmy się panoramą Gorców i Tatr. Widzieliśmy gorczańskie szałasy, salamandrę plamistą, traszki, larwy chruścika, żabę trawną i wiele roślin. Polecamy gorczańskie szlaki. Warto je zwiedzić!

W dolinie potoku Łopuszna                                                     Na Polanie Jankówki

Szałas na Polanie Jankówki                                                Salamandra plamista - symbol GPN

Traszka                                                                              Storczyk

W KOPALNI SOLI

12 maja 2016 r. zwiedziliśmy kopalnię soli w Bochni. Uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych "Pierścień królowej Kingi", jechaliśmy podziemną kolejką, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalni, przeprawialiśmy się łodzią. Obejrzeliśmy zamek w Nowym Wiśniczu i dom Jana Matejki. W drodze powrotnej podziwialiśmy rezerwat przyrody "Kamienie Brodzińskiego" w Lipnicy Murowanej.

W PIENINACH

2 czerwca 2015 r. wybraliśmy się na wycieczkę szkolną w Pieniny. Zwiedziliśmy zabytkowy XV-wieczny kościółek w Dębnie (Światowa Lista Dziedzictwa Kulturowego UNESCO),  elektrownię wodną  w Czorsztynie i  Zamek Dunajec w Niedzicy. Dużą atrakcją był rejs statkiem „Harnaś” po Jeziorze Czorsztyńskim. Byliśmy  w Sromowcach Wyżnych - Kątach,
          gdzie znajduje się początkowa przystań spływu Dunajcem. Widzieliśmy flisaków oraz ich tratwy. Wędrowaliśmy Wąwozem Homole, podziwiając jego strome zbocza i rozkoszując się szumem potoku Kamionka, który płynie jego dnem.

Wąwóz Homole w Małych Pieninach, w miejscowości Jaworki koło Szczawnicy. Na jego wapiennych skałach rosną rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych i liczne okazy światłolubnych jałowców.

Od 1963 r. Wąwóz Homole jest rezerwatem przyrody, licznie odwiedzanym przez turystów i wycieczki szkolne.

W OJCOWIE

2 października 2014 r. uczniowie klas IV - VI poznawali atrakcje najmniejszego parku narodowego w Polsce. Wędrowali Wąwozem Ciasne Skałki i Doliną Prądnika. Zachwycali się Jaskinią Łokietka, w której zaobserwowali trzy śpiące nietoperze oraz Maczugą Herkulesa i Igłą Deotymy.

Podziwialiśmy Maczugę Herkulesa

W Bramie Krakowskiej

Na ścieżce dydaktycznej "OSTRA"

27 maja 2014 r. uczniowie klas starszych SP w Kamionce Małej wraz z uczniami SP w Jaworznej uczestniczyli w bardzo ciekawych i pouczających zajęciach terenowych na ścieżce dydaktycznej „Ostra”, prowadzonych przez pracowników Powiatowego Centrum Ekologicznego w Limanowej i Nadleśnictwa Limanowa. W ramach zajęć przeprowadzone zostały gry i zabawy dydaktyczne, obserwacja płazów (kumaka, padalca) w ich naturalnym środowisku, obserwacja ekosystemu lasu i  zmian klimatycznych. Wspaniałe spotkanie zostało zakończone  ogniskiem. Pieczone kiełbaski były wyśmienite. Zajęcia zorganizowano w ramach obchodów Dnia Ziemi w powiecie. Całkowity koszt imprezy
          pokryło PCE, za co jesteśmy bardzo wdzięczni p. Piotrowi Ociepce
          .

W Gorczańskim Parku Narodowym

W październiku 2013 r. wędrowaliśmy ścieżką dydaktyczną "Na Turbaczyk". Podziwialiśmy wspaniałą panoramę Gorców, Beskidu Wyspowego i Babiej Góry.

W Ojcowskim Parku Narodowym

17 maja 2011 r. uczniowie klas IV - VI odwiedzili Ojcowski Park Narodowy. Jest to najmniejszy z 23 parków istniejących w Polsce. Zachwycił nas swoim pięknem. Wróciliśmy pełni wrażeń.

Miejska Góra - Sałasz 2011

W ramach obchodów Święta Drzewa dzieci klasy IV, V i VI odwiedziły ścieżkę dydaktyczną "Limanowa - Sałasz - Jaworz". Miały wspaniałą możliwość bezpośredniego obcowania z przyrodą i zgłębiania jej tajemnic.