Program "Społeczeństwo od kuchni"
Integracja międzypokoleniowa mieszkańców na Śliwkowym Szlaku
Od października 2013 r. dziesięcioro dzieci z naszej szkoły oraz ich babcie uczestniczyło w projekcie organizowanym przez "Stowarzyszenie Na Śliwkowym Szlaku". Celem projektu było przekazanie tradycji kulinarnej młodemu pokoleniu oraz wspólne przygotowywanie starodawnych potraw. W projekcie uczestniczyli:Tomek Grzegorzek, Weronika Wiktor, Adrian Bukowiec, Ewa Bukowiec, Jasiek Stach, Ania Stach, Karolina Orzeł, Przemek Krawczyk, Ola Włosińska, MIkołaj Pacułt.
Sprawozdanie ze spotkań:
I spotkanie - 09.10.2013, Sz.P w Kamionce Małej
Spotkanie zapoznawcze odbyło się z udziałem znakomitego kucharza pana Leszka Horwatha. Babcie oraz dzieci miały możliwość przypomnienia sobie przyrządzania starodawnych potraw oraz produktów regionalnych. Głównym założeniem spotkania było zwrócenie uwagi na wartości odżywcze produktów wykonywanych w sposób tradycyjny i charakterystyczny dla naszego regiony: m.in. chleba z mąki żytniej, wszelkiego rodzaju miodów, żuru, trzęsionki, juchy na serwatce. Dzięki temu dzieci dowiedziały się jak przyrządzać poszczególne potrawy.
Dodatkowo podczas spotkania prowadzący przeprowadził warsztaty, które polegały na tym, iż równocześnie (nie kontaktując się ze sobą) babcie oraz wnuczęta wypisywały potrawy odpowiednio:
- dzieci – te, bez których spotkanie u babci jest niemożliwe,
- babcie – te, które według nich wnuczęta w ich kuchni lubią najbardziej.
Z warsztatów można było wywnioskować, że najczęściej pojawiającymi się potrawami były: żur, kopytka, pierogi ze serem oraz leniwe. Wyjątkowo w naszej grupie pojawiły się potrawy mięsne wskazane przez wnuczęta.
W związku z powyższym ustalono menu na dalsze spotkania.Galeria
II spotkanie – 23 październik Sz.P Kamionka Mała
II spotkanie rozpoczęło się od wspólnej rozmowy babć na temat zdrowego odżywiania się w związku ze stosowaniem starodawnych potraw. Dzieci z uwagą przysłuchiwały się dyskusjom babć. Z niecierpliwością oczekiwały na rozpoczęcie się części praktycznej spotkania.
Głównymi potrawami przygotowywanymi tego wieczoru były: pierogi z serem na słodko, leniwe, kopytka oraz żur z jajkiem i chlebem wiejskim na serwatce.
Największa kulinarną niespodzianką dla wnucząt była omasta powstała w wyniku prażenia kwaśnej wiejskiej śmietany na patelni.
Dzieci z wielki zaangażowaniem, mimo małego doświadczenia, pomagały babciom: chłopcy kroili ciasto tworząc kopytka a dziewczynki kleiły pierogi ze serem. Potrawy bardzo im smakowały.
Oto kilka przepisów ze spotkania:
LENIWE
1 kg białego sera,
1 jajko,
2 żółtka,
oraz mąki pszennej ile ciasto przyjmie.
Wszystko zagniatamy, tworzymy ruloniki i tniemy w poprzek. Następnie wrzucamy na gorącą, gotującą się wodę i gotujemy około 5 minut. Polewamy omastą z prażonej śmietany. Posypujemy cukrem do smaku.
ŻUR NA SERWATCE (tzw. juha)
1 l serwastki,
1 l wody,
ziele angielskie, liść laurowy,
1 ząbek czosnku,
1 l śmietany,
2 łyżki mąki do zagęszczenia,
20 dag słoniny
20 dag boczku,
4 jajka
Wodę, serwatkę, przyprawy zagotowywujemy. Śmietanę mieszamy z 2 łyżkami mąki i zagęszczamy żur. Boczek i słoninę podsmażamy na patelni i wlewamy do żuru. Podajemy z jajkiem i wiejskim chlebem.
III spotkanie – 13.11.2013 Sz.P. Kamionka Mała
To spotkanie przebiegło pod hasłem – tradycje kulinarne obszaru. W związku z tym, iż na warsztatach pojawiło się kilka propozycji kulinarnych związanych z potrawami mięsnymi wiec menu wyglądało następująco: kapusta zasmażana z duszonymi żeberkami, mielone, placki ziemniaczane, bukta ze serem oraz placek drożdżowy ze śliwką.
Nawiązaniem do tradycji jest wykorzystanie śliwki węgierki, sera oraz kapusty. W związku z tym iż w każdym gospodarstwie hodowało się trzodę chlewną ten rodzaj mięsa był najpopularniejszy. W tym spotkaniu inicjatywę w robieniu potraw przejęli chłopcy. Wiązało się to z tym, iż wymagały one więcej siły. Wyrabiali mięso na mielone, kroili czosnek itp.
Kilka babć z dziewczynkami gotowało kompot z owoców regionalnych: malina, jabłko, aronia. Poznawały tajniki pieczenia wiejskiego chleba. Samodzielnie wyrabiały ciasto na kołacze.