• Kaplica w Maliniskach


        • Historia kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Szkaplerznej (z Góry Karmel)

          w „Maliniskach” - parafia Kamionka Mała

           (opracowała na podstawie zapisków ks. Antoniego Brandta Wanda Chochlińska)




          Kaplica usytuowana jest przy drodze gminnej prowadzącej do Rozdziela. 
          Zbudowana została głównie z funduszy ks. Józefa Orła i jego brata ks. Wojciecha Orła pochodzących z Malinisk. Dużą  pomoc przy budowie okazali mieszkańcy okolicznych osiedli.

          Kaplicę zaprojektował architekt profesor Rasiński z Zakopanego. Budowę rozpoczęto w 1908 roku i do 1914 przykryto dachem. W czasie pierwszej wojny światowej prace przerwano; ukończono ją w roku 1918 i w lipcu poświęcono.


          Kaplica zbudowana jest z kamienia ciosanego, w stylu gotyckim, z charakterystycznymi przyporami (osiem przypór, po cztery z każdej strony), kryta czerwoną dachówką. Pośrodku dachu kryjącego nawę umieszczona jest sygnaturka (wieżyczka) a w niej mały dzwonek.

          Posiada nawę i prezbiterium (powierzchnia ok. 60 m2). Od strony lewej znajduje się malutka zakrystia (o powierzchni ok. 9 m2).  W kaplicy jest pięć okien witrażowych, które wypełnione są czystym szkłem z kolorowym ornamentem w części górnej.
          Ściany wewnętrzne kaplicy pokryte są tynkiem, pomalowane na biało. Sklepienie krzyżowe charakterystyczne dla stylu gotyckiego. W prezbiterium mieści się ołtarz murowany, oprawiony drzewem dębowym. Wykonany został w słynnej Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem.

          W centralnym miejscu ołtarza, nad  odnowionym tabernakulum jest umieszczony piękny obraz Patronki kaplicy Matki Boskiej Szkaplerznej namalowany przez profesora Święcha z Zakopanego.
          W bocznych niszach ołtarza znajdują się dwie figury: św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W nawie kaplicy po prawej i lewej stronie usytuowano na ścianie dwa małe ołtarzyki w formie półek, na których również umieszczone są rzeźby: po prawej stronie  figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, a po lewej Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus.
          Na ścianach kaplicy powieszone są obrazy drogi krzyżowej.


          Nad drzwiami jest drewniany chór, efektownie wykonany przez bratanka księży Fundatorów – Mariana Orła z Rozdziela. Jego dziełem są również ławki umieszczone po bokach kaplicy (na 24 osoby).

          Pod chórem znajdują się 2 konfesjonały. W środku kaplicy zwisa  szklany żyrandol a przed ołtarzem wieczna lampka również w formie żyrandola z sześcioma lampami.

          Drzwi główne dębowe osadzone w ładnie wykonanym kamiennym portalu, nad którym znajduje się nieduża rozeta.

          Ogrodzenie kaplicy wykonane jest z metalowych przęseł osadzonych na słupkach z kolorowych cegieł z bramką wejściową od strony ulicy.

          Z tyłu kaplicy (od strony potoku Jabłonieckiego) ogrodzenie jest całe betonowe i mocno zniszczone. Plac okalający kaplicę obsadzony ozdobnymi drzewkami, ładnie utrzymany.

          Odpust ku czci Matki Boskiej Szkaplerznej odbywa się 15 lipca. Co drugą niedzielę w kaplicy odbywa się msza św. odprawiana przez proboszcza Kamionki Małej.

          Obejrzyj galerię zdjęć: Kaplica Matki Boskiej Szkaplerznej w Maliniskach. Fotografie wyk. Wanda Chochlińska