• Być studentem w PRL-u - spotkanie z Panią Teresą Sobol

          • 11-12-2023. Przed zbliżającą się 42. rocznicą stanu wojennego, w naszej szkole odbyło się spotkanie historyczne z emerytowaną nauczycielką Panią Teresą Sobol. Pani Teresa opowiedziała młodzieży o swoich studenckich przeżyciach, gdy za działalność w Niezależnym Związku Studenckim (NZS) została aresztowana przez władze komunistyczne PRL i pozbawiona wolności na 3 miesiące. Pokazała dokumenty i liczne pamiątki z tamtego okresu. Wykład zrobił na uczniach ogromne wrażenie.

          • Szkolny etap do Gminnego Konkursu Recytatorskiego

          • 7 grudnia odbyły się szkolne eliminacje do XVIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego, który odbędzie się w SP w Jaworznej. Spośród 14 uczestników jury mogło wyróżnić czterech uczniów: W kategorii I (kl. 0-2) zakwalifikowali się: Grzegorz Zelek z kl. 1 i Bartłomiej Piegza z kl. 2, w kategorii II (kl.3-5) zakwalifikowały się: Maja Grzegorzek i Natalia Śliwa obie z klasy 3. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a zakwalifikowanym do etepu gminnego życzymy powodzenia!

          • Zakończenie akcji - BohaterON edycja 2023

          • Uczniowie naszej szkoły jak co roku mieli okazję uczestniczyć w ogólnopolskiej kampanii BohaterON w Twojej Szkole. "Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku."

            W ramach edycji 2023, w klasach 4-8 oraz w oddziale przedszkolnym zostały przeprowadzone zajęcia na podstawie materiałów udostępnionych przez organizatorów akcji.  

          • Szkolna wystawa - "W czasach PRL"

          • Uczniowie klasy 7 wraz z opiekunem, serdecznie zapraszają  do zwiedzania wystawy - "W czasach PRL". 

            "Celem wystawy jest pokazanie namiastki codzienności czasów PRL. Prezentowane na wystawie przedmioty składają się na opowieść o tym, w jaki sposób polityka „władzy ludowej” wpływała na codzienne życie dotkniętych skutkami jej działań obywateli. Są cennymi świadkami historii. Stanowią dokumentację zmieniających się realiów i potrzeb społecznych w czasach, gdy wszystko trzeba było sobie „załatwić” czy zorganizować."

            Zgromadzone zbiory są własnością Pani Dyrektor Wandy Chochlińskiej, nauczycielki Agnieszki N. Bukowiec oraz uczniów klasy 7. 

             
            Zapraszamy -  GALERIA

          • NIESAMOWITE....

          • Polonez – tradycyjny taniec polski - został wpisany na światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To nie pierwsza polska tradycja na tej prestiżowej liście. Są tam już: szopki krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe na procesje Bożego Ciała i flisactwo. Teraz dołączył polonez. A więc.... poloneza czas zacząć!

        • Brawa dla Miłosza
          • Brawa dla Miłosza

          • Miłosz Fajfer z klasy 5 (!) zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego. Na etapie szkolnym zdobył 71/80 pkt.
            15 stycznia 2024 roku Miłosz powalczy o finał! Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki!

          • Konkurs Poetycko-Fotograficzny ,,Moje myśli, moje uczucia, moje życie…”

          • W tym roku szkolnym otrzymaliśmy zaproszenie na XVIII  Konkurs Poetycko-Fotograficzny. Organizator  to Publiczna Szkoła im. Jana Pawła II w Iwkowej.

            W konkursie wzięły udział uczennice klasy VI: Milena Bukowiec, Milena Dawczak, Lena Bukowiec.

            Gala konkursowa odbyła się 5 grudnia. Prace konkursowe każdego uczestnika były oceniane
            w kategorii: 1) wiersz, 2) fotografia nawiązująca do treści wiersza.

            Lena Bukowiec otrzymała wyróżnienie w kategorii Interesujące zdjęcie. Nagrodzeni uczniowie jeszcze recytowali swoje wiersze. Prace oceniane były przez jury w składzie: Adam Bujak (wieloletni fotograf papieża Jana Pawła II), Ryszard Ostrowski, który przekazał cenne rady przyszłym uczestnikom konkursu.

            Poniżej wiersz autorstwa nagrodzonej uczennicy.

             

            Niebieskie Niebo

            Niebo niebieskie zmieniało swoje kolory

            W zależności od roku pory.

            Jednak zawsze kolor niebieski przewagę miał –

            Nieważne, czy słońce, czy wiatr wiał.

             

            Niebo niebieskie w morzu się przeglądało,

            By sprawdzić czy z niebieskiego koloru nie wybielało.

            Niebieski kolor ulubionym był kolorem nieba –

            To przyznać było trzeba.

             

            Niebo niebieskie dumne było całe

            Nawet wówczas, gdy robiło się białe.

            Ale kiedy z niebieskiego zmieniało się w szare –

            Traktowało to jak straszną karę.

             

            Niebo szare wielkie łzy wylewało,

            Aż się w nim zrobiło deszczu mało

            I na nowo kolor zmieniało –

            Aż niebieskie na powrót się stało.

                                                                                                                                   Lena Bukowiec

          • Mikołajki klas I - III

          • Dzisiaj w mikołajki klasy I – III wraz z wychowawczyniami odwiedziły kino Helios w Nowym Sączu i obejrzeli tam film pt. „Jak zostać św. Mikołajem”. Po seansie wybraliśmy się do McDonald’s. Wycieczka była miłą niespodzianką od św. Mikołaja! 😊

          • Ale niespodzianka!

          • Naszą szkołę odwiedził dziś św. Mikołaj w asyście dwóch Aniołów. Każdy uczeń został obdarowany słodkim upominkiem. To była niezwykle miła niespodzianka.... Dziękujemy Mikołajowi, Aniołom i Panu Józefowi - tajemniczemu Pomocnikowi św. Miikołaja.

          • Wycieczka do Miechowa

          • Uczniowie klas 4 - 8 w prezencie od Świętego Mikołaja pojechali na wycieczkę do Miechowa. Zwiedzili Muzeum Ziemi Miechowskiej oraz Bazylikę Kolegiacką Grobu Pańskiego, w której znajduje się najstarsza w Europie replika Grobu Pańskiego. Następnie udaliśmy się do fabryki bombek "Dekoria". Każdy uczeń mógł samodzielnie ozdobić sobie bombkę i zobaczyć jak ona wcześniej powstała.

          • Nasz pierwszy BOOKFLIX

          • W ramach drugiego działania rocznego programu „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”, 6 klasa utworzyła swój pierwszy BOOKFLIX.
            Akcja polega na stworzeniu w bibliotece ekspozycji książek oraz przeprowadzeniu akcji, dzięki której to uczniowie będą rekomendować sobie książki, decydując o tym, co pojawi się na ekspozycji. Każda klasa zaprezentuje swój BOOKFLIX.

          • Pożeracze książek - czas start

          • Ruszyła akcja "Pożeraczy książek" w naszej szkole. Jest to pierwsza propozycja w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek SzkolnychW jej trakcie uczniowie przeczytają po pięć książek  i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem, a jednocześnie będą zdobywać kolejne poziomy wtajemniczenia.

            Uczniowie chętnie wzięli udział w akcji i prężnie czytaja książki aby dobrnąć do celu, którym jest nagroda, niespodzianka ;-)

          • Pierwsza klasa w bibliotece

          • W czwartek uczniowie klasy 1 odwiedzili bibliotekę szkolną. Poznali zasady korzystania i regulamin biblioteki. Ponadto dowiedzieli się jak można korzystać z książek - "O co prosi książka?". Każdy z uczniów zaprezentował krótkie opowiadania z przeczytanych dotąd baśni i lektur, oraz wszyscy mieli możliwość zaprezentować swoją wiedzę, odpowiadając na pytania związane z książką "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"  Justyny Bednarek.
            Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, drobne upominki oraz każdy otrzymał pakiet książek z Instytutu Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci, którzy dopiero zaczynają naukę w szkole podstawowej.

          • Uczniowie dla środowiska

          • 22 i 23 listopada członkowie szkolnego koła LOP zorganizowali "kiermasz słodkości". Celem było zebranie funduszy na zakup karmy dla naszych skrzydlatych przyjaciół na okres zimowego dokarmiania. Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Uczniom, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie akcji - jak zwykle można było na Was liczyć. Wypieki i galaretki były wspaniałe!!!

          • Zabawa Andrzejkowa

          • 22 listopada kultywujac tradycję andrzejkową miło spedziliśmy czas na tańcach, konkursach, zabawach i wróżbach. Wszyscy uczestnicy byli bardzo ciekawi, co spotka ich w najbliższym czasie i w przyszłości. Oczywiscie wróżby traktowaliśmy z przymróżeniem oka.
            Organizatorzy dziękują Damianowi Bukowcowi za przygotowanie oprawy muzycznej, Hubertowi Jarzmikowi za ciasteczka z wróżbami i wróżkom z kl. VII: Julii Orzeł, Justynie Jonik i Zuzannie Piegzie.

          • Światowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Uczniowie naszej szkoły w ramach tego święta uberali się na niebiesko , jako że jest to kolor UNICEF, który pomaga dzieciom na całym świecie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się więcej z gazetki ściennej Samorządu Uczniowskiego i Wirtualnej Gazetki Szkolnej. Galeria

          • Konferencja i jubileusz

          • W WSB w Nowym Sączu miała miejsce konferencja nt. "Młodzież w kryzysie psychologicznym - przyczyny i profilaktyka", połączona z jubileuszem 25 lat działalności Szkoły dla Rodziców i Wychowawców. Konferencję przygotowała pani psycholog Halina Czerwińska wraz z zespołem pracowników Fundacji Ostoja. Wielu znakomitych prelegentów poruszało bardzo ważne tematy z zakresu udzielania pomocy i wsparcia dzieciom i młodzieży. Odbiorcami tych informacji byli dyrektorrzy, nauczyciele psycholodzy i pedagodzy, rodzice - absolwenci SdRiW.

          • Wycieczka do skansenu "Jędrzejkówka" w Laskowej

          • Dzieci z klas I - III miały możliwość uczestnictwa w warsztatach kulinarnych "Jak babcia chleb piekła, a dzieci z masłem zajadały” połączonych ze zwiedzaniem skansenu na Jędrzejkówce. Wizytę rozpoczęliśmy od słodkiego poczęstunku w postaci racuchów. Następnie z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści Pani Danusi skąd się bierze chleb. Potem przyszedł czas na własnoręczne wyrabianie ciasta na podpłomyki. Kiedy podpłomyki się piekły udaliśmy się do zagrody nakarmić zwierzęta: owce kamerunki, kozy, jelenie, daniele.
            Podczas zwiedzania skansenu dzieci miały możliwość podziwiać „chałupy” z dawnych czasów oraz ich regionalne wyposażenie. Mogły zobaczyć przedmioty z tamtych czasów, dowiedzieć się, czym zajmowali się wtedy ludzie i jak wyglądało ich codzienne życie bez prądu i bieżącej wody. Potem był czas na mielenie zboża w żarnach, sprawdzenie jak pracuje młynek do czyszczenia ziarna a nawet … dojenie sztucznej krowy!
            Pobyt uczniów w tym ciekawym miejscu naszego regionu pozwolił na wzbogacenie wiedzy o jego historii i kulturze, dostarczył też wielu wrażeń, które na długo zapamiętają.

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.