• Przerwany Marsz....

Akcja "Przerwany Marsz" w 80. rocznicę wybuchu wojny

GALERIA

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która zbiegła się w czasie z inauguracją nowego roku szkolnego, nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji "Przerwany Marsz". Z tej okazji zaszczycili nas swoją obecnością starsi ludzie, którzy jako dzieci w latach II wojny światowej byli uczniami i doskonale pamiętają jak okrutne były to czasy. Na spotkanie przybyli też radni Kamionki Małej: pani Zofia Bukowiec i pan Stanisław Luksa. Dyrektor szkoły Wanda Chochlińska poinformowała, że ta ogólnopolska akcja, w której wzięło udział ponad 1200 szkół, ma za cel uświadomić dzieciom i młodzieży jak strasznym okresem był czas wojny oraz doprowadzić do międzypokoleniowej więzi i lepszego poznania historii bezpośrednio z ust świadków historii, których niestety jest coraz mniej między nami. II wojna światowa była wyjątkowo okrutnym okresem w historii ludzkości. Pusty frazes? Być może dla niektórych tak, lecz dopiero dokonując prostego przeliczenia matematycznego w pełni możemy sobie uświadomić jej wymiar. Gdybyśmy bowiem chcieli każdą z ofiar wojny uczcić dziesięcioma sekundami ciszy, milczelibyśmy przez...... 20 lat! Minęło 80 lat odkąd hitlerowskie Niemcy najechały na nasz kraj, siejąc spustoszenie, ból i cierpienie. A przecież gdzieś tam rosło młode pokolenie Polaków urodzonych raz pierwszy w niepodległej ojczyźnie. Mówi się, że dzieciństwo to najpiękniejszy okres życia pełen beztroski i miłości najbliższych. W 1939 roku dziecinna beztroska została brutalnie przerwana – zastąpiła ją groza, bezpardonowa nędza i codzienny strach o życie swoje i najbliższych. Wciąż żyje ocalone z pożogi, okaleczone fizycznie i psychicznie pokolenie, któremu straszliwa trauma wojenna towarzyszy do dziś. Choć teraz są staruszkami, doskonale pamiętają co robili i co takiego czuli w piątek 1 września 1939 roku. „Przerwany marsz…” to inicjatywa, której celem było symboliczne dokończenie przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnych dzieci i młodzieży.

Gośćmi, którzy przyjęli zaproszenie Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej byli państwo: Zofia i Jan Olszewscy, Anna Kurek, Anna Włosińska, Zofia Marcisz, Władysław Bukowiec. Uczniowie wysłuchali z ogromnym zainteresowaniem wspomnień z lat wojny i okupacji przedstawionych przez ówczesnego ucznia pana Jana Olszewskiego. Międzypokoleniowe spotkanie było wyjątkowo cenną lekcją dla uczniów Szkoły, a także stało się inspiracją do refleksji, że nam młodym ludziom w trosce o własną przyszłość nigdy nie wolno zapominać o przeszłości.