• Na ratunek zegarowi słonecznemu


        • "Uczniowie adoptują zabytki" to program edukacyjny prowadzony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, w którym nasza szkoła wzięła udział. Celem tego projektu było otoczenie opieką zabytku w swojej miejscowości a także zgromadzenie jak najwięcej informacji o nim i popularyzacja ich w środowisku.

          W 2006 roku grupa uczniów wraz z opiekunem (czyli ze mną tj. Wandą Chochlińską) postanowiła zgodnie z regulaminem tego programu zaadoptować zegar słoneczny. Zegar ten znajdował się na facjatce ganku starej plebanii przeznaczonej do zburzenia. Ponieważ był bardzo stary, istniał bowiem od 1877 roku - postanowiliśmy go otoczyć opieką, aby nie uległ zniszczeniu.
          Opracowaliśmy zatem program opieki nad tym zabytkiem; nawiązaliśmy kontakt z ks. proboszczem, który był oficjalnym właścicielem zegara jako proboszcz parafii i poinformowaliśmy o naszym projekcie prosząc jednocześnie o zabezpieczenie zegara przy rozbiórce plebanii. Następnie zwróciliśmy się z apelem do władz wsi (pani sołtys) o pomoc w realizacji projektu. 
          Głównym celem naszych działań zawartych w programie było uratowanie zegara przed zniszczeniem i znalezienie mu na nowo właściwego miejsca, tak by spełniał swoją funkcję tzn. wskazywał czas a także przypominał mieszkańcom Kamionki Małej jej historię.

          Projektowi nadaliśmy tytuł: "Na ratunek zegarowi słonecznemu". Przygotowaliśmy symboliczny akt adopcji, który został odczytany na uroczystym apelu i wręczony pani wójt gminy Laskowa z prośbą o wsparcie nas w tym działaniu. 
          Następnie wyszukiwaliśmy informacje o naszym zegarze; dowiedzieliśmy się przy tym dużo ciekawych rzeczy z naszej przeszłosci.
          Zegar słoneczny został wykonany i zainstalowany na ganku plebanii, którą w 1872 roku wybudował ks. Tomasz Lubaś. Był on pierwszym księdzem - ekspozytem, który przybył do Kamionki w 1870 roku (wówczas to tutejszym mieszkańcom udało się po wielu latach trudnych zabiegów wystarać o odłączenie od parafii ujanowickiej i uzyskać pewną samodzielność parafialną) i z zapałem zabrał się do organizowania życia religijnego ale także gospodarczego i oświatowego. Szczegółowe informacje o zainstalowaniu oraz wyregulowaniu zegara mamy dzięki zapiskom księdza Lubasia w Kronice parafialnej, którą założył wraz z powstaniem parafii. 

          Zebrane  informacje o zabytkowym zegarze zostały umieszczone na przygotowanej przez nas gazetce. Dodatkowo poszerzyliśmy je o wiadomości o różnych zegarach z przeszłości i o dawnych sposobach odmierzania czasu. 

          Kolejnym krokiem było przygotowanie dla zegara odpowiedniego miejsca do wyeksponowania. Uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem byłaby drewniana tablica z zadaszeniem, na której z jednej strony mógłby zostać powieszony zegar, z drugiej strony informacje dotyczące ciekawych miejsc w naszej wsi oraz historia miejscowości.
          Jednak okazało się, że wykonanie tego przedsięwzięcia natrafiło na znaczne przeszkody (finansowe), które odsunęły sfinalizowanie naszego programu na długi czas.
          Na szczęście dzięki staraniom i dobrej woli wszystkich podmiotów, do których zwracaliśmy się z prośbą o ratunek zegara, udało się w dniu 23 listopada 2008 roku zainstalować tablicę informacyjną z zegarem na placu u podnóża kościoła, w miejscu gdzie kiedyś stała plebania.

          Tablica prezentuje się bardzo ładnie. Oprócz zegara znajduje się na niej mapa Kamionki Małej z nazwami przysiółków, ścieżkami rowerowymi, zaznaczonymi zabytkami oraz ich opisami.

          Chociaż nasz mały zabytek nie ma wartości materialnej, nawet nie jest wpisany na listę zabytków w naszej gminie, ma on dla nas ogromne znaczenie. Pochodzi z czasów bardzo nam odległych (liczy ponad 131 lat), przypomina bardzo dobry okres dziejów Kamionki (odbudowa parafii, odnowienie kościoła) kiedy mieszkańcy wykazali ogromną mądrość, jedność i determinację w dążeniu do ważnych celów. 

          I jeszcze jedna bardzo ważna informacja: ten zegar pokazuje całkiem prawidłowo czas.

          Zobacz zdjęcia z realizacji projektu
          "Na ratunek zegarowi słonecznemu"