• Sprawozdanie 2012/2013

• Sprawozdanie Szkolnego Koła Caritas

W tym roku szkolnym SK Caritas liczyło 14 członków.

Cele SK Caritas zostały zrealizowane. Uczniowie zostali uwrażliwieni na różne obszary ludzkiej biedy. Dowiedzieli się na czym polega i jak wygląda praca w wolontariacie. Nauczyli się rozeznawać i dokonywać analizy konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku. Potrafią współpracować z innymi i włączać się bezinteresownie w różnego rodzaju akcje, mające na celu niesienie pomocy potrzebującym.

Plan pracy Szkolnego Koła Caritas został w znacznej mierze zrealizowany. Nie udało się przeprowadzić zbiórki zabawek i maskotek oraz niestety nie udał się wyjazd do Okulic na ogólnopolski zjazd SK Caritas.

Z okazji Dnia Papieskiego zorganizowano konkurs na najpiękniejszy portret i wiersz o Janie Pawle II, na którego rozstrzygnięcie zaproszono teatrzyk kukiełkowy „Pinokio” oraz przygotowano małe tomiki z wierszami i portretami Jana Pawła II z wybranych prac konkursowych. Następnie przed 1 listopada zadbano o groby zmarłych nauczycieli, księży i partyzanta. Zrobiono porządki na cmentarzu, zakupiono kwiaty i znicze, które członkowie SKC złożyli w dzień Wszystkich Świętych. Przed 6 czerwca (mikołajki) przeprowadzono akcję „ I ty możesz zostać św. Mikołajem”. Z zebranych produktów przygotowano paczki dla osób samotnych i potrzebujących, oraz przygotowano paczki ze słodyczami dla dzieci z ubogich rodzin. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przygotowano paczkę z prezentem dla 1 ucznia oraz rozdysponowano kwotę 580 zł z ubiegłego roku na 5 rodzin. Przygotowano kartki z życzeniami i stroiki Bożonarodzeniowe, które trafiły do osób samotnych. W okresie Wielkiego Postu prowadzono zbiórkę Jałmużny Wielkopostnej, do otrzymanych od ks. proboszcza skarbonek. Z akcji tej zebrano kwotę 411,70 zł. Przed Świętami Wielkanocnymi przeprowadzono zbiórkę art. żywnościowych, z których utworzono paczki świąteczne dla osób potrzebujących. Przygotowano i przeprowadzono kiermasz wielkanocny w Niedzielę Palmową (pieczenie babeczek, przygotowanie stroików, przygotowanie sali i przeprowadzenie kiermaszu), z którego uzyskano kwotę 547,20 zł. Z zebranych funduszy opłacono obiady za 3 miesiące 2 uczennicom naszej szkoły, jedna z rodzin uzyskała pomoc finansową w formie opłaty rachunków oraz otrzymała paczkę z żywnością. Ponadto SKC dołożyło kwotę ok. 100 zł na loterię fantową na festyn organizowany przez koło gospodyń wiejskich z okazji Dnia Dziecka. Ufundowano kieszonkowe jednemu uczniowi na wycieczkę do Zakopanego. Wszyscy członkowie mieli zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z Biskupem A. Jeżem przy okazji Wizytacji Duszpasterskiej 3 maja.

Wszyscy członkowie wraz z opiekunami na zakończenie i podsumowanie pracy w roku szkolnym 2012/2013 wzięli udział w grilu, który jednocześnie był nagrodą za aktywną pracę w SK Caritas.

Podsumowanie funduszy SK Caritas:

Wpływy w roku szkolnym 2012/2013 (razem z funduszami przekazanymi z ubiegłego roku szkolnego), to 1960,58 zł

Ogółem wydatki w roku szkolnym 2012/2013, to 1890,26 zł ; z czego:

- 1376,98 zł, to kwota wydana na pomoc potrzebującym;

- 228,78 zł – organizacja pracy, materiały potrzebne do wykonania wielu rzeczy, w tym stroików czy wypieku babeczek lub opakowania na paczki;

- 284,50 zł – nagrody za określone akcje, konkursy dla uczniów biorących w nich udział oraz grill podsumowujący pracę.

Na koniec roku szkolnego została kwota 70,32 zł. zostanie przełożona na przyszły rok szkolny.