• 2012 - Rok Janusza Korczaka

        • 2012 - Rok Janusza Korczaka

           

          Życiorys:

          Janusz Korczak był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Właściwie nazywał się Henryk Goldszmit, z pochodzenia był Żydem. Korczak zabiegał o prawa dla dzieci, stworzył i prowadził w Warszawie Dom Sierot. Zginął w sierpniu 1942 r. wraz ze swoimi podopiecznymi w komorze gazowej obozu zagłady w Treblince. Pisał książki dla dorosłych i dla dzieci,m.in.: Król Maciuś Pierwszy, Król Maciuś na bezludnej wyspie, Bankructwo małego Dżeka, Kajtuś Czarodziej. Możecie je wszystkie wypożyczyć w naszej bibliotece. Zapraszamy!

           

          Dla uczczenia tego wybitnego człowieka, pedagoga, lekarza, działacza, biblioteka szkolna podjęła szereg działań edukacyjnych.

           

          1.  Popularyzacja cytatów Janusza Korczaka. Wśród ogromnej liczby jego bardzo mądrych, głębokich i życiowych aforyzmów wybraliśmy 11, które zamieszczone zostały w gazetce szkolnej "Głos Szkoły" oraz na stronie internetowej szkoły. Ogłoszony został konkurs na najtrafniejsze rozwinięcie wybranej myśli Janusza Korczaka.

          Wybrane cytaty Starego Doktora:

           

          Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga.”

          Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia”

          Ma dziecko przyszłość, ale ma i przeszłość ”

          "Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejsce marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie"

          W zmęczeniu hartuję się i dojrzewam”

          Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest”

          Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

          'Kochaj i dawaj przykład”

          Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie”

          "Nie ma dzieci, są ludzie"

          "Nie ta­kie ważne, żeby człowiek dużo wie­dział, ale żeby dob­rze wie­dział, nie żeby umiał na pa­mięć, a żeby ro­zumiał, nie żeby go wszys­tko troszkę ob­chodziło, a żeby go coś nap­rawdę zajmowało"

           

          Prezentujemy cztery prace konkursowe uczniów:

           

          Nie wolno zostawiać świata takim, jakim jest” - Mateusz Łącki, kl. 5

                        To hasło oznacza, że cały czas powinniśmy sie starać zmieniać świat na dobre. Janusz Korczak próbuje tu poruszyc los świata za kilka, kilkadziesiat lat, który może mieć duży wpływ na nasze życie, ale także życie innych. Trzeba zmieniać świat, aby nasi potomkowie mieli jeszcze lepiej niż my mamy teraz. Oznacza to, że powinniśmy także naprawiać błędy naszych przodków. Aby to zrobić należy między innymi zacząć segregować śmieci, mniej wytwarzać dwutlenku węgla, chodzić, jeździć na rowerze, a także korzystać z energooszczędnych żarówek. Zmienianie świata na dobre nie polega tylko na samym oszczedzaniu energii, ale także na pomocy innym ludziom, którym nie zawsze sie powiodło w życiu. Pomóc możemy w prosty sposób: przyłączjąc sie do szkolnego koła Caritas lub organizując rózne zbiórki, na przykład żywności. Właśnie tak rozumiem to hasło, które jest powodem do dłuższego przemyslenia.

           

          "Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne miejsce marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie" - Dominika Zelek, kl. 6

                    Ta mądra myśl Janusza Korczaka przewija się w codziennej pracy nauczycieli, bo w marzeniach tkwi siła, a w marzeniach dzieciecych jest ona stokroć silniejsza. To ona może być sensem w życiu młodego człowieka. Dorosłym zaś przypada wielka rola, by marzenia dzieci rozpoznać i wskazywać drogi ich realizacji.

           

          Dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia” - Anna Pasionek, kl. 6

                     Janusz Korczak w tym cytacie chce pokazać, dzieci że nie są głupsze od dorosłych, ale nie mają takiego doświadczenia jak ludzie starsi. Każdy dorosły ma coraz wieksze doświadczenie, bo uczy się na błędach, które mu pokazują co źle zrobił i może na przyszłość tego unikać. Dzieci są mniejsze, mają mniej lat i uczą sie dopiero życia. Jak będą większe będzie im przybywało doświadczenia.

           

          Jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie”  - Jan Chełmecki, kl. 5

                       Słowa Janusza Korczaka można rozumieć w następujący sposób: łatwo jest nam oceniać postępowanie innych ludzi, rzucać oszczerstwa czy kłamstwa przeciw drugiej osobie, wymagać dobrych postaw i umiejetności. A niech kazdy w głębi duszy zastanowi się nad swoim postepowaniem, czy jest dobrym wzorem do nasladowania?

           

          2.  Zapoznanie z życiem, sylwetką i twórczością Janusza Korczaka

           

          W księgozbiorze biblioteki szkolnej wyodrębniliśmy zbiór książek napisanych przez Janusza Korczaka. Zostały one umieszczone na odrębnej półce, sporządzono listę tych pozycji wraz z krótkim opisem treści książek a uczniowie zachęcani byli do ich wypożyczania.

           

          W widocznym miejscu wyeksponowano odlew przedstawiający sylwetkę pisarza oraz zamieszczono foldery z jego życiorysem.

           

          Wyeksponowano plakaty promujące Rok Janusza Korczaka.

           

          Na stronie internetowej szkoły zamieszczono logo Roku Janusza Korczaka, podstawowe informacje o życiu i twórczości pisarza oraz linki do stron internetowych poświęconych Korczakowi.