• Działania biblioteki związane z Rokiem Sienkiewicza

• 1. Wykonanie hasła promujacego Rok Henryka

Sienkiewicza

2. Gazetka informacyjna o życiu, twórczości i osiągnięciach pisarza

3. Mała forma teatralna "Nobel dla Sienkiewicza"

• "Noc z książką" w szkole

• 21/22 października w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Uczniowie klas I - VI spędzili noc w szkole, poświęcając ten czas na czytanie książek, rozwijanie i pogłębianie zainteresowań czytelniczych. Edukacyjna impreza rozpoczęła się o godz. 17.00; dzieci wraz z rodzicami przybyły do szkoły niosąc ze sobą śpiwory, przybory toaletowe i obowiązkowo książkę do czytania. Po rozlokowaniu uczniów w wielkiej wspólnej "sypialni", którą była sala gimnastyczna i innych czynnościach organizacyjnych, punktualnie o 18.00 rozpoczęła się część oficjalna. Przybyli na nią zacni goście w osobach: pana wójta Czesława Stanisławczyka, Przewodniczącej Komisji Oświaty pani Marii Grzegorzek, członka Komisji Oświaty pana Ryszarda Ficonia. Ponadto: ksiądz proboszcz Stanisław Węgrzyn, wszyscy nauczyciele, wielu rodziców i przede wszystkim uczniowie. Ponieważ w tym roku obchodzimy Rok Henryka Sienkiewicza, to temu wybitnemu polskiemu nobliście poświęciliśmy pierwsze chwile naszego czytelniczego spotkania. Uczniowie klasy IV i III przygotowali scenkę teatralną poświęconą twórczości literackiej Sienkiewicza i okoliczności przyznania mu nagrody Nobla. Następnie został odczytany jeden rozdział powieści "W pustyni i w puszczy"; czytali: pan wójt, dyrektor szkoły, przedstawiciel rodziców, nauczyciel i uczniowie. Potem przyszedł czas aby uczniowie zachęcali sami siebie nawzajem do czytania książek. Robili to poprzez odczytanie fragmentu wybranej ciekawej książki i zainteresowanie nią swoich kolegów i koleżanki. Następnie uczniowie klas IV - VI przystąpili do konkursu wiedzy o życu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Po przerwie na kolację swój piękny występ miały dzieci z klas I - III; zaprezentowały w barwny sposób znane i mniej znane bajki i baśnie wybitnych pisarzy: H. Ch. Andersena i braci Grimm a nauczyciele przeprowadzili konkursy związane z tymi utworami. Starsi uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami zabawiali się w grupach różnymi grami umysłowymi. Ogromną radość wszystkim sprawiło polecenie udania się "do sypialni" czyli na salę gimnastyczną. W swobodnej formie dzieci czytały swoje książki, przyniesione na tę noc. Wykorzystały też zasoby rekreacyjne sali gimnastycznej (i to do bardzo późnych godzin nocnych :)). Zresztą snu tej nocy było jak na lekarstwo. wink. Rano wszyscy trochę zaspani ale bardzo zadowoleni zasiedli do śniadania a następnie, zaproszeni przez księdza proboszcza, udali się do kościoła na mszę świętą i różaniec. Fotorelacja.