• Nasze działania

        • XX jubileuszowa akcja ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Święto Drzewa 2012

           

          Miesiąc październik obfituje w wiele świąt ekologicznych. Jednym z nich jest Święto Drzewa. Uczniowie klasy VI przygotowali apel, na którym przedstawili szereg informacji dotyczących znaczenia drzew w przyrodzie. Zachęcali swoje koleżanki i kolegów do troski o drzewa i krzewy, które rosną wokół.

           

          ŚWIĘTO DRZEWA 2011

                    12 października koło LOP działające w naszej szkole po raz czwarty zorganizowało obchody Święta Drzewa. Wzięła w nich udział cała społeczność uczniowska (62 uczniów). Przygotowano okolicznościową gazetkę ścienną, dekorację na sali gimnastycznej, inscenizację pt. „Jak uczyliśmy Jasia szanować przyrodę”, przeprowadzono konkurs plastyczny „Mieszkańcy lasu”. Uczniowie klasy „0” przedstawili teatrzyk o zwierzątkach leśnych. Spotkanie było okazją
          do wzbogacenia wiedzy o lesie i roli drzew w życiu człowieka i naszej planety. Zwycięzcy konkursu plastycznego zostali nagrodzeni  krzewami, które zostały zakupione ze środków  pozyskanych ze zbiórki butelek plastikowych po napojach. Dla upamiętnienia tego dnia przed budynkiem szkolnym wspólnie posadziliśmy klona palmowego – piękne drzewko o intensywnie czerwonych liściach (zakupione również z wyżej wymienionych środków).

           

          Święto Drzewa 2010


             W tym roku szkolnym po raz trzeci wzięliśmy udział w akcji sadzenia drzew w ramach obchodów "Święta Drzewa". Wyjscie w teren poprzedzone było apelem na temat znaczenia drzew w życiu człowieka, przygotowanym przez uczniów
          klasy V .

          Życie ludzi i zwierząt jest niemożliwe bez zdrowego i róznorodnego świata roślin. Lasy to najwieksze bogactwo naturalne Ziemi - dbajmy o nie!

           

          POSPRZĄTAJMY ZIEMIĘ!

                  Tradycyjnie we wrześniu bierzemy udział w akcji „Sprzątanie Świata”. Zbieramy śmieci w różnych zakątkach naszej wsi. Oczyszczamy teren wzdłuż drogii potoku.

          Chcemy, aby wokół nas było czysto. Musimy starać się nie śmiecić i namawiać do tego innych, starszych mieszkańców.

             Uczniowie naszej szkoły sprzątają świat przez cały rok. Systematycznie zbieramy puszki aluminiowe i zużyte baterie, dzięki czemu nie zaśmiecają otoczenia, a są w należyty sposób zagospodarowane.

           

          ŚWIĘTO DRZEWA 2008

            W tym roku szkolnym nasze koło LOP przyłączyło się do obchodów Święta Drzewa. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, której prekursorem od 2003 roku  w Polsce (w powiecie limanowskim od 2005 r.) jest Klub Gaja mający siedzibę w Wilkowicach.

             W dniu 15 października 2008 roku  w przeddzień 30 rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II  w ramach obchodów tego święta posadziliśmy przed naszą szkołą Papieskie Drzewko Pokoju (mały świerk istebniański wyhodowany z nasion poświęconych przez papieża Benedykta XVI w Warszawie podczas jego I pielgrzymki do Polski).

          Inscenizacja o lesie w wykonaniu uczniów klasy V


          Uczniowie klas starszych przygotowali inscenizację o lesie i przypomnieli całej społeczności szkolnej zasady zachowania się w nim


           

          Gościliśmy przedstawicieli Nadleśnictwa Limanowa, którzy bardzo ciekawie opowiadali nam o lesie i o swojej pracy

          Sadzimy przed szkołą Papieskie Drzewko Pokoju

          Koledzy z klasy VI posadzili 30 świerków w otoczeniu szkoły

           

          PTASIE STOŁÓWKI

           

               Zima jest bardzo trudnym okresem dla ptaków. W czasie chłodów latają one niżej i bliżej człowieka. Czekają na jego pomoc.

               Wiedzą o tym uczniowie z naszej szkoły i tradycyjnie każdego roku biorą udział w konkursie na najładniejszą i najbardziej funkcjonalną „ptasią stołówkę”. Spieszymy ptakom z pomocą i systematycznie je dokarmiamy. Wiemy, że latem, one odwdzięczą się nam swoim pięknym śpiewem i pomogą walczyć ze szkodnikami.

           

          Nagrodzeni uczniowie:

          Dominik Zelek, Agata Bukowiec, Anna Stanisławczyk, Damian Knurowski, Konrad Kocoń
           

          ZBIERAMY PUSZKI ALUMINIOWE


          Akcję zbiórki puszek rozpoczęliśmy w 1999 r. w ramach konkursu „Złota Puszka”, który organizowany był przez Zakład Recyklingu KOBA S.A. z Brzeska. Uczestniczyliśmy we wszystkich edycjach konkursu. Mimo, że konkursu dawno już nie ma, my nadal zbieramy puszki. Odbiera je od nas w dalszym ciągu KOBA.
          W zbiórkę puszek aluminiowych zaangażowani są przede wszystkim uczniowie klas starszych (IV-VI), do których uczęszczają 33 osoby.

           

          ROK SZKOLNY 2007/2008

          159 kg

          W roku szkolnym 2007/2008 średnio

          na jednego ucznia przypada 4,8 kg zebranych puszek

           W zbiórce aluminiowych puszek wyróżniła się klasa V, która liczy 11 uczniów (sami chłopcy). 88 % uczniów tej klasy zbiera puszki, a ich wynik to ok. 4000 sztuk.

           

                             Najwięcej puszek w szkole zebrali uczniowie:

          1.  Marcisz Piotr – 950 sztuk

           

          2.     Zelek Dominik – 803 sztuki

           

          3.     Malik Katarzyna – 800 sztuk

           

          4.     Stach Jan – 620 sztuk

           

          5.     Marcisz Lucyna – 600 sztuk

           

          6.     Krawczyk Daria – 595 sztuk

           

          7.     Krawczyk Józef – 577 sztuk

           

          8.     Pławecki Roman – 504 sztuki

           

          9.     Jonik Daniel – 500 sztuk

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Zbieramy zużyte baterie


          Zbieramy zużyte baterie, gdyż wiemy, że zawierają one wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które po przedostaniu się do środowiska, zatruwają je. Nie wolno wyrzucać ich z innymi śmieciami. Akcję tę w naszej szkole prowadzimy już od 2002 roku. Uczniowie od najmłodszych lat uczą się segregacji oraz wiedzą o wynikających z niej pożytkach ekologicznych i ekonomicznych.

          W naszej wsi nie ma puszek i baterii, zaśmiecających lasy, drogi czy przydrożne rowy.

          Za wypracowane tym sposobem pieniądze organizujemy wycieczki. Poznajemy bliższą i dalszą okolicę. Odwiedzamy parki narodowe i poznajemy atrakcyjne miejsca naszej pięknej Ojczyzny.

          Nasze szkolne koło LOP przygotowuje wiele apeli, akcji i  inscenizacji, propagujących ochronę przyrody. Staramy się zachęcać wszystkich uczniów do współzawodnictwa w zbiórce baterii i puszek aluminiowych oraz szerzymy wśród nich wiedzę na temat możliwości segregacji

          i ponownego wykorzystania odpadów.  

           

          W 2004 r. przeprowadziliśmy konkurs na prace plastyczną wykonaną z odpadów. Uczniowie wykonali między innymi pomysłowe skarbonki, stroiki, świecznik i różne zabawki.

          W kwietniu 2008 r. zorganizowany został apel „Aby Ziemia była piękna”. Przygotowaliśmy odpowiednią dekorację i podaliśmy uczniom całej szkoły cenne rady, w jaki sposób można na co dzień zmniejszyć ilość śmieci, produkowanych w gospodarstwach domowych. W trakcie apelu podsumowałam dotychczasową akcję zbiórki baterii w naszej szkole. Wyróżnieni

          i nagrodzeni zostali uczniowie najbardziej aktywni. 

           

          1. Marcisz Lucyna – kl. VI          

           

           2. Bukowiec Bartłomiej – kl. V                                                

           
           
           

          3. Pławecki Mariusz – kl. VI

           

          4. Marcisz Piotr – kl. VI

           

           

          5. Luksa Wojciech – kl. V

           

          6. Knurowski Damian – kl. IV

           

          7. Stanisławczyk Anna – kl. IV

           

          8. Malik Katarzyna – kl. VI

           

           

           

          Cieszy nas każdy zebrany kilogram baterii