• Projekt "EKOSZKOŁA 2015"

• Sprawozdanie
          z przebiegu działań podjętych w ramach projektu „EKOSZKOŁA 2015”
          przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej

Nasza szkoła znajduje się w malowniczej miejscowości, położonej w Beskidzie Wyspowym (gmina Laskowa). Wszyscy uczniowie klas starszych są członkami szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody. Zasad ekologii uczymy się od najmłodszych lat. Teorię łączymy z praktycznym działaniem. Każdego roku szkolnego  podejmujemy szereg pożytecznych przedsięwzięć, które powodują, że wokół nas jest piękniej.

W ramach projektu „EKOSZKOŁA 2015” kontynuowaliśmy akcje, które mają w naszej szkole wieloletnią tradycję, oraz podjęliśmy nowe zadania.

W ramach projektu uczniowie:
          1. Uczyli się zasad segregacji odpadów -  kontynuowali rozpoczętą już wcześniej zbiórkę surowców wtórnych:
          - aluminiowych puszek po napojach (od 1999 r.),
          - butelek typu PET,
          - plastikowych zakrętek (od 2010 r.),
          - baterii - odpadów niebezpiecznych (od 2002 r.),
          - elektrośmieci,
          - makulatury.

2. Zorganizowali „Ptasią stołówkę” – systematycznie prowadzili w szkole akcję zimowego
             dokarmiania ptaków.
          3. Zorganizowali „Choinkę dla ptaków” połączoną z wizytą u paśnika.
          4. Przeprowadzili konkurs budek lęgowych.
          5. Założyli „Ptasią ostoję”.
          6. Zorganizowali spotkanie z leśnikiem Nadleśnictwa Limanowa.
          7. Przeprowadzili „Konkurs Wiedzy Przyrodniczo – Ekologicznej”.
          8. Przeprowadzili konkurs plastyczny „Dzieci dbają o Ziemię”.
          9. Przygotowali Inscenizację „Nie wypalaj traw”.
          10. Wykonali gazetkę ścienną, która pełni funkcję dydaktyczną i informacyjną.
             Ponadto każdego roku szkolnego uczestniczą w akcji „Sprzątanie Świata”, organizują „Święto Drzewa”, „Dzień Ziemi”, konkurs karmników, wykonują prace z odpadów
          i ekologiczne stroiki z materiałów naturalnych, chętnie uczestniczą w wycieczkach terenowych, odwiedzają parki narodowe, troszczą się o zieleń w szkole i wokół niej oraz biorą udział w licznych konkursach przyrodniczo – ekologicznych, osiągając sukcesy na szczeblu powiatu, województwa, a nawet kraju. W roku szkolnym 2013/2014 realizowali kuratoryjny projekt ekologiczny „Czysta Małopolska”. Zdobyli I miejsce w eliminacjach rejonowych (delegatura Nowy Sącz) i III miejsce w województwie.
             Uczniowie pogłębiają swoją wiedzę na temat racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania
          z dóbr Ziemi, a zdobyte wiadomości starają się wykorzystywać w życiu codziennym.
          Mam nadzieję, że nabyte przez nich w szkole dobre nawyki, będą owocowały
          w przyszłości mądrymi wyborami i będą dobrymi gospodarzami Ziemi.

Opis zrealizowanego przedsięwzięcia ekologicznego
          na terenie Szkoły Podstawowej w Kamionce Małej

Przedsięwzięcie: założenie „Ptasiej ostoi”

Uczniowie  naszej szkoły założyli przed budynkiem szkolnym „Ptasią ostoję”. Jest to miejsce, w którym ptaki zimą znajdą pokarm, a wiosną miejsca lęgowe. Dla uczniów stanowi punkt obserwacyjny. Mogą rozpoznawać różne gatunki ptaków, poznawać ich zachowania, zachwycać się pięknym śpiewem,
          a w okresie chłodów systematycznie dokarmiać.
            Na „Ptasią ostoję” wybrali ustronny zakątek, w którym rosną krzewy i drzewa.
          Od wielu lat z racji „Święta Drzewa” dosadzają w nim nowe okazy. Tradycyjnie szóstoklasiści opuszczający mury szkoły, na pamiątkę pozostawiają po sobie, posadzone drzewko lub krzew. Tym sposobem zieleni wokół przybywa, a owoce niektórych krzewów (np. ognika) są chętnie zjadane przez ptaki.
          W centrum umieściliśmy nowy, duży karmnik, który pięknie się prezentuje.
          Jest dobrze widoczny z okien sal lekcyjnych, dzięki czemu stanowi dobry punkt obserwacyjny. Karmniki umieściliśmy również na parapetach zaokiennych. Wszystkie karmniki  wykonali uczniowie wraz z rodzicami.
             W ramach projektu „Ekoszkoła 2015” został zorganizowany konkurs na najładniejszą i funkcjonalną budkę lęgową. Uczniowie przynieśli do szkoły 15 nowych ptasich mieszkań. Dzięki jednemu z rodziców, zawisły one na drzewach. Czekają na pierwszych lokatorów. Będziemy dbać o naszą ptasią ostoję i dołożymy starań, aby ciągle rozrastała się. Mamy nadzieję, że ptaki będą z niej chętnie korzystać, odwdzięczą się nam swoim śpiewem i pomogą walczyć ze szkodnikami.

„W tej oazie spokoju, w obliczu piękna przyrody łatwiej doświadczyć,
                               jak cenna jest cisza – dobro dziś coraz rzadsze”.

Jan Paweł II

W środę 18 lutego członkowie szkolnego koła LOP wybrali się do lasu celem zorganizowania „Choinki dla ptaków”. Dzieci przyniosły mnóstwo ptasich smakołyków i przystroiły nimi wybrane drzewa. Nie zapomniały również
          o rarytasach dla zwierząt leśnych. Zaopatrzyły w pokarm paśnik, który przed kilkoma laty został ustawiony przez członków naszego koła.
             Nasze przedsięwzięcie nie wymagało większych nakładów finansowych. Budki lęgowe i karmniki wykonali uczniowie we własnym zakresie w ramach konkursów organizowanych w szkole. Jedynym wydatkiem finansowym był zakup nagród.

Ewa Ficoń
          nauczyciel przyrody

(koordynator projektu)

W ramach projektu zorganizowano: konkurs wiedzy z ekologii i ochrony środowiska (20.05.15 r. w Borzęcinie), konkurs na plakat ekologiczny w formie plastycznej, konkurs na sprawozdanie pisemne i prezentację multimedialną z przebiegu działań w zakresie projektu i konkurs na plan przedsięwzięcia ekologicznego. Nasza szkoła przystąpiła do wszystkich czterech konkursów. Zdobyliśmy II miejsce w konkursie na plakat ekologiczny. Z rąk Aleksandra Palczewskiego – Małopolskiego Kuratora Oświaty nasi przedstawiciele odebrali dyplom i nagrodę książkową.