• Konkursy

        •  

          PROMUJEMY NASZĄ OKOLICĘ

           

          Nasze szkolne koło LOP wzięło udział w konkursie „WIKING ODKRYWCA” ogłoszonym przez WYDAWNICTWO EDUKACYJNE WIKING. Opisaliśmy zorganizowaną przez nas wycieczkę i umieściliśmy ją na stronie

          wydawnictwa WIKING

           

          Temat: „Cudze chwalicie, swego nie znacie..”

           

          1. W gospodarstwie agroturystycznym „Oczko”

             W uroczych zakątkach gminy Laskowa istnieje możliwość wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych. Życzliwi mieszkańcy przyciągają amatorów wypoczynku na łonie natury.

          Trasa naszej wędrówki biegła obok gospodarstwa agroturystycznego – „Oczko”, które w 1998 roku wyróżnione zostało „Złotą Wiechą”. Na jego terenie znajduje się sklep, korty tenisowe, boiska sportowe i bocianie gniazdo, które stanowi nielada atrakcję. Gospodarze organizują wiele atrakcji turystyczno-rekreacyjnych dla gości: pieczenie prosiaka, jagnięcia z kapelą, przejażdżki bryczką, kuligi i ogniska. 

               Dalej wędrowaliśmy asfaltową drogą przez przysiółek „Na Dole”, która prowadziła wśród pól uprawnych. Mogliśmy przyjrzeć się roślinności. Obok roślin uprawnych dostrzegliśmy wiele gatunków synantropijnych właściwych dla pól bez intensywnej chemizacji (mak, kąkol, bławatek). Znajdujące się tu gleby, wykształcone są na osadach akumulacyjnych (mady górskie) i należą do najżyźniejszych w gminie (III klasa bonitacyjna). Obserwowaliśmy meandrującą rzekę Łososinę oraz liczne osuwiska na jej zboczach, które uaktywniły się zwłaszcza po ostatnich powodziach (1997, 1998 i 2000 r.).

          2. „W prywatnym skansenie”

             Odwiedziliśmy prywatny skansen Krzysztofa Jędrzejka. Funkcjonuje od 2003 roku.

          Zbiory zawierają sprzęt gospodarstwa domowego, oleodruki, 100-letni młyn, suszarnię, spichlerz, warsztat kołodzieja, zakład: szewski, stolarski, tkacki oraz narzędzia sztuki rolniczej, którymi posługiwali się nasi dziadkowie i pradziadkowie. Obejrzeliśmy pasiekę z przepięknymi ulami. Wokół podziwialiśmy uroczy ogród z bogatą roślinnością.

             Następnie udaliśmy się w kierunku centrum Laskowej, aby zwiedzić zabytkowy dwór.

          3. „Przy dworku”

               Cennym zabytkiem Laskowej jest dwór. To jeden z najstarszych dworów modrzewiowych w Polsce. Zbudowany został w 1677 roku. Wewnątrz budynku znajduje się pomieszczenie z cennym, bogato zdobionym stropem, w którym dawniej znajdowała się kaplica. W obrębie dworu obserwujemy pozostałości zespołu dworskiego oraz fragmenty parku z pomnikami przyrody (dęby, lipy). Na uwagę zasługuje znajdująca się naprzeciw  dworku drewniana kapliczka z figurka Jana Nepomucena, która została wyłowiona z rzeki w czasie powodzi w 1934 roku.

               Dwór z XVII w. w Laskowej

           

          4. Przy kościele”

               Naprzeciw dworu po drugiej stronie Potoku Nagórskiego stoi kościół parafialny pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny. Został zbudowany w latach 1928-34 według projektu i pod kierunkiem Wacława Wiktora. W ołtarzu głównym znajduje się XVIII-wieczny obraz MB Niepokalanej, który został przeniesiony z kaplicy dworskiej. Drewniany ołtarz boczny i ambonę oraz chrzcielnicę wykonał artysta ludowy Stanisław Augustyn pochodzący z sąsiedniej wioski – Jaworznej. 

          5. „ Na cmentarzu wojskowym”

               Od kościoła udaliśmy się drogą prowadzącą pod górę przez las na stary cmentarz parafialny, przy którym znajduje się cmentarz wojskowy z I wojny światowej. Jest to jeden z trzech cmentarzy wojennych naszej gminy. Otoczony jest kamiennym murem i spoczywa na nim 98 żołnierzy pochodzenia austriackiego, niemieckiego, rosyjskiego i polskiego. Polegli oni w dniach 8-13 grudnia 1914 roku w bitwie miedzy wojskami rosyjskimi a austriacko-węgierskimi znanej jako bitwa pod Limanową.

          6. „Uplezie”

               Podziwialiśmy naturalną odkrywkę geologiczną. Wysoki, stromo podcięty przez rzekę brzeg, odsłania tajniki budowy geologicznej tego terenu (około 200 m w górę rzeki od dworku). Widoczne jest naprzemianległe ułożenie warstw piaskowców i łupków (flisz karpacki). Jest to chętnie odwiedzane miejsce biwakowania. Rozległy kamieniec i czysta woda zachęcają do kąpieli i plażowania.. Obszar gminy Laskowa leży w całości w dorzeczu rzeki Łososiny – lewobrzeżnego dopływu Dunajca. Rzeka płynie w szerokiej płaskodennej dolinie. Spadek i nachylenie jej koryta są bardzo małe, dlatego wykazuje cechy rzeki meandrującej. W dnie doliny Łososiny występuje roślinność łęgowa (olszyna karpacka, wierzba, topola, wiklina).

          W latach 1997, 1998 i 2001 Laskową nawiedziły powodzie. Rzeka i okoliczne potoki dokonały ogromnych zniszczeń. Obserwując brzegi rzeki zauważymy znamiona postępującej erozji bocznej.    

              Drogą prowadzącą wśród pól, a dalej między pięknymi, nowymi domami jednorodzinnymi osiedla Centrum dotarliśmy do asfaltowej drogi powiatowej. Skręciliśmy w lewo i po przebyciu 1  km dotarliśmy do przełomu rzeki Łososiny.

          8. „Przełom rzeki Łososiny”

                        Na granicy gmin Laskowa i Limanowa znajduje się jeden z nielicznych w Polsce przełomów. Planowana jest budowa w tym miejscu zapory wodnej „Młynne”. Łososina wypływa z północnych stoków Krzysztonowa i Jasienia na wysokości 750  m n.p.m. W górnym biegu zwana jest Jurkówką. Przedziera się wśród szczytów Beskidu Wyspowego. Rozcina Pasmo Łososińskie, tworząc malowniczy przełom. Szczególnie urokliwie wygląda on jesienią. Różnokolorowa ściana lasu  na zboczu doliny dostarcza turyście niezapomnianych estetycznych wrażeń. Nazwa rzeki pochodzi od licznego w niej niegdyś łososia.  Jest środowiskiem życia wielu gatunków ryb (głównie łososiowatych). Można w niej łowić pstrągi, klenie, brzanki i strzeble. Uważana jest za najzasobniejszą w żwir rzekę Karpat.

          Spotkamy tutaj gnieżdżącego się w tych stronach bociana czarnego (gatunek chroniony).